Psycholog, Psychiatra czy Psychoterapeuta?

Dobre pytanie, do kogo tak właściwie iść, i czym dana osoba się zajmuje? W języku potocznym, nazwy psycholog, psychiatra i psychoterapeuta są często mylone, a dla wielu oznaczają wręcz to samo, czyli kogoś zajmującego się psychiką człowieka, czy też problemami – chorobami umysłowymi. W praktyce jednak pomiędzy tymi określeniami jest wiele znaczących różnic.

Do psychologa możemy iść po poradę psychologiczną dotycząca jakiegoś małego problemu, psychoterapeuta zaś zajmie się chronicznymi problemami, z którymi nie radzimy sobie w życiu. Do psychiatry z kolei idziemy w przypadkach, gdy pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna nie wystarcza i potrzebujemy także stosować leki.

Zacznijmy więc od początku:

  • Psycholog – kim jest psycholog? – Psycholog to osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologicznym. Psychologia to nic innego jak kierunek naukowy który zajmuje się badaniem nad ludźmi –  jak działamy, jak reagujemy jak wyglądają nasze interakcje, jak myślimy, co nas motywuje, jakie mamy uczucia, jak uczymy się… itd. Psycholog jako taki może wybrać wiele zawodów, może zostać doradcą, szkoleniowcem, może zająć się poradnictwem psychologicznym czy też może się podszkolić i zostać psychoterapeutą. Same studia na kierunku psychologia – mimo że dają ogromną wiedzę – nie dają jednak narzędzi do prowadzenia terapii – jeśli psycholog chce pracować z pacjentami, musi poszerzyć swoją wiedzę o mechanizmy terapeutycznew. Robi to w szkole psychoterapii- .
  • Psychiatra – kim jest psychiatra? – Psychiatra to lekarz medycyny zajmujący się badaniem zaburzeń psychicznych i ich diagnozowaniem. Psychiatra zajmuje  się głębszymi zaburzeniami, w których sama pomoc psychologiczna jak i też psychoterapia nie wystarcza i potrzeba sięgnąć po farmakoterapię.
  • Psychoterapeuta  – kim jest psychoterapeuta? – Psychoterapeuta to osoba, która zdecydowała się pracować z pacjentami, prowadzić terapię i leczyć ludzi. Psychoterapeuta może prowadzić terapie indywidualną, grupą, pary lub rodziny. Jest to przeważnie psycholog lub psychiatra czasem osoba z innego pokrewnego zawodu, która przebyła dodatkowe szkolenie w zakresie psychoterapii. Zawód psychoterapeuty to wieloletnia nauka. Jest ona związana z jakąś szkołą psychoterapii.

 

Na tej stronie by zapewnić pełną pomoc,  skupiliśmy i zapraszamy do współpracy psychiatrów i psychoterapeutów z nurtu psychoanalitycznego, psychodynamicznego oraz systemowego.