bulimia

Bulimia jest jednym z kilku zaburzeń odżywiania. Bulimia charakteryzuje obżarstwem – spożywaniem dużej ilości jedzenia w krótkim czasie, a następnie próbą uwolnienia się od skonsumowanej żywności (oczyszczenie), zazwyczaj poprzez wymioty, środki przeczyszczające, moczopędne lub nadmierne ćwiczenia. Oczywiście to wszystko w imię troski o prawidłową masę ciała. Bulimia jest dziewięć razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Wiele osób z bulimią mają również dodatkowe zaburzenia psychicze takie jak zaburzenia nastroju, lęk, impulsywność i tym podobne… Bulimia często jest ukrywana, można ja rozpoznać między innymi po: fiksacji na liczbie spożywanych kalorii; fiksacji na świadomość wagi; niskiej samoocenie; niskim ciśnieniu krwi; nieregularnym cyklu miesiączkowym; stałym wychodzeniu do łazienki; depresji; częstym jedzeniu nienormalnie dużych porcji żywności.

Niektóre osoby mogą mieć tendencję do przechodzenia pomiędzy bulimią a anoreksją.

Te niebezpieczne, uzależniające praktyki bulimiczne „oczyszczania” ciała mogą doprowadzić do utraty potasu i pogorszenia stanu zdrowia, z dodatkowymi objawami depresji, które są często poważne i prowadzą do wysokiego ryzyka popełnienia samobójstwa.

Bulimia może powodować:
 • refluks żołądka po jedzeniu
 • Odwodnienie
 • Hipokaliemia spowodowana przez częste wymioty
 • Zapalenie przełyku
 • Pęknięcie ściany przełyku w ze względu na wymioty
 • Urazy oralne, poprzez częste wkładanie palców lub innych przedmiotów do ust, które mogą powodować rany szarpane do błony śluzowej jamy ustnej lub gardła
 • Gastropareza lub opóźnione opróżnianie
 • Zaparcia
 • Bezpłodność
 • Powiększonych węzłów chłonnych szyjnych
 • Wrzody trawienne
 • Ciągłe wahania wagi
 • Zaburzenia równowagi elektrolitowej, które mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca, zatrzymania akcji serca, a nawet śmierć
Dodatkowo częsty kontakt między kwasu żołądkowego z zębami, może powodować poważną erozję szkliwa.

Psychoterapia, pomoc psychologiczna w przypadku bulimi, to przede wszystkim poszukiwanie prawdziwego źródła potrzeby kontroli wagi. Psychoterapeuta empatyzując z pacjentką/tem poprzez długą i nie zawsze łatwą pracę dla pacjenta ma za tworzy taką relację, atmosferę bezpieczeństwa w której będzie możliwe odnalezienie tych źródeł i zastąpienie ich innymi mniej szkodliwymi bardziej dojrzałymi mechanizmami.

bulimia (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:

Niska samoocena

Niska samoocena

Pojęcie samooceny różni się w zależności od paradygmatu psychologicznego, który go dotyczy (psychologia humanistyczna, psychoanaliza lub behawioralna). Z punktu widzenia psychoanalizy samoocena jest ściśle związana, z rozwojem ego.  Z drugiej strony behawioryzm koncentruje się na takich pojęciach, jak bodziec, reakcja, wzmocnienie i uczenie się, co sprawia, że ​​holistyczna koncepcja samooceny nie ma znaczenia. Poczucie własnej wartości jest również pojęciem, które często wykracza poza dziedzinę wyłącznie naukową.

Anoreksja – Jadłowstręt psychiczny

Anoreksja – Jadłowstręt psychiczny

Jadłowstręt psychiczny (anoreksja z greki. anorexia nervosa: „brak, pozbawienie”, orexis = „apetyt”) to zaburzenie odżywiania, które  charakteryzujące się znacznie obniżoną masą ciała, wywołane celowo i/ lub wspierane przez samego pacjenta, w celu utraty wagi lub zapobiegania przybieraniu na wadze. Najczęściej występuje u dziewcząt. Wielu ekspertów uznaje to za formę samookaleczenia. W anoreksji występuje patologiczne pragnienie utraty wagi, któremu towarzyszy silny lęk przed otyłością. Pacjent ma zniekształcone postrzeganie swojego wyglądu fizycznego i ciągle nieustającą obawę przed przybraniem na wadze, nawet jeśli nie jest to faktycznie obserwowane. Wiele pacjentek to młode kobiety, które charakteryzują się obsesją na punkcie wizerunku ciała (myślą, że są „grubie”),

Bulimia nervosa

Bulimia nervosa

Bulimia nervosa to zaburzenie odżywiania polegające na nieprawidłowym spożywaniu pokarmów. To zaburzenie odżywiania charakteryzujące się powtarzającymi się napadami przejadania się, a przy tym do nadmiernej troski o kontrolę masy ciała, co prowadzi do podjęcia ekstremalnych środków mających na celu zmniejszenie wpływ tego, co się zjadło masę ciała.

Ortoreksja

Ortoreksja

Ortoreksja (z greckiego orthos, „prawidłowy”, i orexis, „apetyt”) to zespół praktyk żywieniowych charakteryzujących się obsesyjnym pragnieniem spożywania zdrowej żywności i systematycznym odrzucaniem żywności postrzeganej jako niezdrowej (śmieciowe jedzenie). Termin ten został utworzony w 1997 roku przez dr Stevena Bratmana, który zaproponował, aby praktykę tę uznać za zaburzenie odżywiania (podobnie jak anoreksje i bulimie). Stwierdza, że w rzadkich przypadkach zachowanie to (skupienie na zdrowej żywności) może stać się tak skrajne, że może prowadzić do niedożywienia lub izolacji społecznej czy też innych objawów zaburzeń diety.

Symptomy zaburzeń odżywiania

Symptomy zaburzeń odżywiania

Jak rozpoznać czy ktoś ma problemy z bulimią? Jak sprawdzić czy ktoś ma problemy z anoreksią? Jak roznać czy top już jest pora po sięgniecie, po specjalistyczną pomoc (np. psychoterapię) ? Jest kilka czynników które sa pewnego rodzaju wskazówki, a są to: Jedzenie w...

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania są bardzo powszechnymi problemami psychicznymi – kultura sprzyja chaotycznemu jedzeniu, ale problemy te nie zawsze są dobrze diagnozowane. Szacuje się, że jedna na dwadzieścia kobiet cierpi na zaburzenia odżywiania. Mężczyźni również coraz częściej mają trudności z jedzeniem. Napadowe objadanie się, sięgania po środki przeczyszczające, głodówki, kompulsywne ćwiczenia, negatywny obraz ciała oraz kompulsywne myśli, nawyki i zachowania związane z jedzeniem to tylko niektóre z objawów zaburzeń odżywiania. W przypadku zaburzeń odżywiania nieprawidłowe nastawienie do jedzenia i zmiany w diecie prowadzą do niezdrowych nawyków. Oprócz choroby psychicznej może to również prowadzić do fizjologicznego uszkodzenia zdrowia.

Zaburzenia odżywiania – pomoc psychologiczna

Zaburzenia odżywiania to w obecnych czasach bardzo częste choroby psychiczne, co nie znaczy jednak że zawsze są dobrze rozpoznane. Obecnie w cywilizacjach rozwiniętych przy praktycznie nieograniczonym dostępnie do dóbr spożywczych ludzie mają coraz większe trudności z...

Wybierz terapeutę:

Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?

Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.