Czy często martwisz się codziennymi problemami bez wyraźnego powodu? Czy zawsze czekasz na katastrofę lub zbytnio martwisz się o zdrowie, pieniądze, rodzinę, pracę lub szkołę? Jak walczyć z lękiem? Jak pozbyć się tego uczucia ciągłej udręki? Kiedy konieczne jest...
depersonalizacja
Depersonalizacja nie jest to chorobą, a raczej objawem, który może pojawić się w różnych zaburzeniach, takich jak między innymi psychoza, lęk, używanie substancji psychoaktywnych. Zaburzenie depersonalizacji występuje, gdy uporczywie lub wielokrotnie czujesz, że patrzysz na siebie spoza swojego ciała lub czujesz, że rzeczy wokół ciebie nie są prawdziwe, lub jedno i drugie. Uczucia depersonalizacji i mogą być niepokojące i możesz mieć wrażenie, że jesteś we śnie.
Liczba pacjentów cierpiących na to zaburzenie w postaci czystej lub izolowanej jest stosunkowo niewielka. Zwykle zjawiska derealizacji-depersonalizacji pojawiają się w kontekście chorób depresyjnych, zaburzeń fobicznych, psychoz, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Elementy tego zespołu mogą również występować u osób zdrowych psychicznie, w stanach zmęczenia, deprywacji sensorycznej, zatrucia halucynogennego.
Depersonalizacja – leczenie
Głównym sposobem leczenia zaburzenia depersonalizacji-derealizacji jest terapia komunikacyjna (psychoterapia), chociaż czasami stosuje się również leki.
depersonalizacja (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.