W tym artykule zajmiemy się uzależnieniami od różnych substancji, czyli takimi rzeczami jak: Alkoholizm Uzależnienie od palenia (uzależnienie od nikotyny) Uzależnienie od kofeiny Uzależnienie od benzodiazepin (składników leków) Uzależnienie od adrenaliny Narkomania...
kompulsywne objadanie się
Napadowe objadanie się (przejadanie się) jest chaotycznym wzorcem jedzenia, charakteryzujących się niekontrolowanymi epizodami jedzenia. Jest to powszechne w zaburzeniach odżywiania, w tym bulimii i zaburzeniach z napadami objadania się. Podczas napadowego objadania się osoba szybko konsumuje ilość jedzenia, która przekracza potrzebny energetyczny limit. Poczucie utraty samokontroli jest czynnikiem w diagnozie napadowego objadania się.
Uzależnienie od konkretnego rodzaju jedzenia
Choć nie ma jeszcze konkretnych form diagnostycznych, niektórzy badacze obserwują poniższe zależności:
- Uzależnienie od cukru – To rodzaj uzależnienia, który powoduje rozwój różnych chorób z powodu nadmiernego spożycia słodkich napojów i pokarmów o wysokiej zawartości cukru. Chociaż nie jest to ustalony termin, wiele dowodów naukowych na związek między spożyciem cukru a różnymi chorobami może w pewnych warunkach powodować uzależnienie spożycia cukru i słodzików.
- Uzależnienie od tłuszczu zwierzęcego
- Uzależnienie od białka
- Uzależnienie od śmieciowego jedzenia
- Uzależnienie od zdrowego jedzneia – ortoreksja
Leczenie kompulsywnego objadania się
Różne formy psychoterapii w tym także terapii grupowa pomagają ludziom śledzić ich nawyki żywieniowe i zmieniać sposób radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. W niektórych krajach istnieją programy (podobne do AA), które pomagają osobom mającym problem z kompulsywnym objadaniem się.
kompulsywne objadanie się (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.