W tym artykule zajmiemy się uzależnieniami od różnych substancji, czyli takimi rzeczami jak: Alkoholizm Uzależnienie od palenia (uzależnienie od nikotyny) Uzależnienie od kofeiny Uzależnienie od benzodiazepin (składników leków) Uzależnienie od adrenaliny Narkomania...
uzależnienie od nikotyny
Uzależnienie od nikotyny to problem, który występuje głównie z powodu uzależnienia od palenia tytoniu i należy do uzależnień od narkotyków i innych substanc psychoaktywnych. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, wydanie 10 (ICD-10), która jest standardem klasyfikacji chorób Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest klasyfikowane jako zaburzenie psychiczne jako „F17.2 Zespół uzależnienia od zaburzeń psychicznych i behawioralnych spowodowany do używania tytoniu.
Dlaczego nikotyna (ta z tytoniu) uzależnia?
Tytoń zawiera substancję uzależniającą nikotynę. Ponieważ nikotyna stymuluje układ nagrody w mózgu, palenie papierosów powoduje uzależnienie od nikotyny. Nikotyna jest silnie uzależniająca, około 70% palaczy jest uzależnionych od nikotyny (około 40% nieświadomie). Wiele uzależnionych od nikotyny chce rzucić palenie i chociaż próbowali rzucić palenie, nie udało im się i nadal palą. W ostatnich latach kilka grup badawczych ujawniło istnienie genów predysponujących do uzależnienia od tytoniu. Według amerykańskiego MD Anderson Cancer Center palacze, którzy mają gen powodujący uzależnienie od tytoniu, są o 80% bardziej narażeni na rozwój raka płuc niż palacze, którzy tego nie robią.
Palenie papierosów statystyki
Palenie tytoniu jest często nazywane epidemią, plagą XX wieku. Rzeczywiście, w większości krajów europejskich ponad 50% mężczyzn pali średnio 15 papierosów dziennie. Liczba kobiet palących waha się od 10 do 50%, przekraczając w wielu krajach granicę 30%. Każdego roku 3 miliony ludzi umiera z powodu chorób związanych z paleniem na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych straty związane z paleniem wynoszą prawie 26 miliardów dolarów rocznie, czyli 11,3% szkód spowodowanych przez wszystkie choroby.
Problemy osób uzależnionych od nikotyny
Większość ekspertów uważa, że nikotynizm jako odmiana uzależnienia jest jedną z najtrwalszych i najtrudniejszych do form uzależnienia (do leczenia). Podobnie jak większość innych narkomanów, nikotynizm przechodzi fazy uzależnienia psychicznego i fizycznego, z wytworzeniem w końcowej fazie zespołu abstynencji, charakteryzującego się pojawieniem się szeregu dolegliwości somatycznych i psychicznych po zaprzestaniu palenia. W przypadku jednak nikotynizmu rola czynników psychologicznych w rozwoju uzależnienia jest najwyraźniej większa niż w przypadku jakiegokolwiek innego nadużywania substancji. Wraz z tym uzależnieniem często rozwijają się wyraźne zaburzenia psychiczne i zmiany osobowości.
Palenie ma negatywny wpływ na prawie wszystkie narządy i układy. Szkody spowodowane paleniem dla układu oddechowego i sercowo-naczyniowego są dobrze znane. Fakt ten zauważają prawie wszyscy autorzy, którzy zajmowali się tym tematem.
Leczenie uzależnienia od nikotyny
Przede wszystkim ważna jest świadomość szkody wywołanej przez palenie zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Ważne jest nie tylko to, aby pacjent był świadomy ryzyka, na jakie naraża swoje ciało. Co równie ważne, musi być głęboko świadomy tego ryzyka i brać za nie odpowiedzialność.Od świadomości tych czynników, zależna jest motywacja do zdrowienia.
Terapia uzależnienia od nikotyny jest bardzo złożonym, skomplikowanym zadaniem, opracowywanym głównie przez psychiatrów i psychoterapeutów.
Dużym problemem jest hierarchia wartości pacjenta, w której to hierarchii wiodącym nie jest czynnik zdrowia fizycznego. Dla wielu pacjentów subiektywnie ważniejsze wydaje się zachowanie poczucia komfortu psychicznego i kontroli nad stanem emocjonalnym, osiąganym się poprzez palenie uznawane za formę relaksacji lub stymulacji. To wszystko sprawia, że leczenie uzależnienia od nikotyny to bardzo złożony proces, można jednak wymienić kilka typowych technik:
- Terapia zastępcza – W przypadku, gdy pacjent zdecydował się rzucić palenie, proponowany jest możliwie nieszkodliwy i fizjologiczny zamiennik dopingu, którego jest pozbawiony. Jeśli przykładowo pacjent stosuje palenie w celu relaksu i odpoczynku, można mu polecić opanowanie ćwiczeń relaksacyjnych. Istnieje też dość duża grupa pacjentów, dla których najbardziej atrakcyjne w paleniu nie jest działanie nikotyny na samą psychikę, ale manipulacje towarzyszące paleniu: ranie czegoś do ust, majstrowanie przy paczkach papierosów, zapałkach, zapalniczkach i innych przyborach do palenia. W takim przypadku konieczne jest zastąpienie manipulacji akcesoriami do palenia manipulacją innymi przedmiotami niezwiązanymi z paleniem, mogą to być różnego rodzaju puzzle, układanki, guma do żucia itp. W innych przypadkach, gdy istnieje wystarczająco wyraźne fizjologiczne uzależnienie od nikotyny, przepisuje się rzeczywistą terapię zastępczą w postaci preparatów zawierających nikotynę, dawki leków dobierane są indywidualnie w zależności od długości palenia i jego intensywności.
- Psychoterapia uzależnienia od nikotyny to przede wszystkim praca nad wykształceniem innych mechanizmów radzenia sobie z problemami, czy też innych mechanizmów stymulacji emocjonalnej niż sięganie po nikotynę.
- Farmakoterapia – leki psychotropowe w uzależnieniu od tytoniu odgrywają istotną pomocniczą rolę w stosunku do metod psychoterapii. Leczenie lekami psychotropowymi powinno mieć na celu usunięcie bolesnych zjawisk odstawienia od palacza. Terapia ma charakter czysto objawowy.
Terapia uzależnienia od tytoniu często jest złożona, łączy ona kilka różnych metod.
uzależnienie od nikotyny (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.