Depresja (łac. depressio „głębokość” lub od łać deprimo „przygniatać, nacisnąć”) to zaburzenie psychiczne, którego główne cechy to obniżony nastrój, smutek, przygnębienie, niska samoocena, melancholia, lęk, nieśmiałość, obojętność, spadek lub utrata zdolności do cieszenia się (anhedonia). Pojęcie to stosowane w terminologii psychiatrycznej i odnosi się także do zespołów objawów depresyjnych występujących w przebiegu chorób afektywnych (nazywanych także zaburzeniami afektywnymi lub zaburzeniami nastroju). Depresja dotyka ludzi w różny sposób i ma różne objawy.
depresja farmakogenna
Ponad 150 popularnych leków sprzedawanych w aptekach obejmuje depresję jako potencjalny efekt uboczny. Czasami ryzyko wynika z przyjmowania kilku leków jednocześnie z innymi. Niektóre badania wykazują, że ludzie, którzy przyjmują te leki, są w rzeczywistości bardziej narażeni na depresję.
Jakie leki mogą powodować depresję?
Lista zawiera szeroką gamę powszechnie przyjmowanych leków. Wśród nich są
- niektóre rodzaje inhibitorów pompy protonowej (stosowane w leczeniu refluksu kwasu);
- beta-blokery;
- leki przeciwlękowe;
- leki na parkinsona;
- niektóre leki nasenne;
- leki antycholinergiczne;
- statyny;
- kortykosteroidy- hormony steroidowe;
- środki przeciwbólowe, w tym ibuprofen;
- inhibitory (stosowane w leczeniu nadciśnienia)
- jak i też leki przeciwdrgawkowe.
Im więcej tego typu leków zażywamy tym bardziej prawdopodobne jest dostanie objawów depresji. Ludzie nie tylko coraz częściej używają samych leków, ale coraz częściej używają ich jednocześnie na różne dolegliwości, co może dawać efekt synergiczny.
depresja farmakogenna (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.