Samookaleczenie to celowe uszkadzanie własnego ciała z przyczyn wewnętrznych bez intencji samobójczych. Samookaleczenie występuje jako objaw wielu zaburzeń psychicznych, w tym przede wszystkim depresji. Najczęstszą formą samookaleczenia jest kaleczenie skóry i...
endorfiny
Endorfiny to grupa substancji chemicznych wytwarzanych przez mózg w przednim płacie przysadki, zaliczanych do neuroprzekaźników. Wyposażone w strukturę peptydową oraz właściwości przeciwbólowe i fizjologiczne podobne do morfiny i opium, mają jednak znacznie szerszy zakres niż te ostatnie.
Działanie endorfin
Kiedy impuls nerwowy dociera do kręgosłupa, uwalniane są endorfiny, aby zapobiec dalszemu uwalnianiu tych sygnałów. Są one obecne w tkankach zwierząt wyższych i są uwalniane w określonych warunkach i podczas szczególnie forsownych aktywności fizycznych: np. zaawansowani sportowcy „uzależniają się” od intensywnego treningu właśnie dlatego, że powoduje on duże wydzielanie endorfin. Nawet silne emocje uwalniają endorfiny, podobnie jak spożywanie niektórych pokarmów, na przykład czekolady i ogólnie słodkich pokarmów lub pokarmów bogatych w węglowodany, ale także długotrwałe pocieranie skóry, jak to ma miejsce podczas masażu, pozwala na dużą produkcję endorfin.
Podobnie jak liczne alkaloidy pochodzenia morfiny, endorfiny są w stanie wywołać stan euforii (zwłaszcza w połączeniu z adrenaliną) lub mniej lub bardziej intensywną senność w zależności od uwolnionej ilości; te same efekty można również znaleźć podczas orgazmu, z którego wywodzi się typowa skorelowana kondycja fizyczna. Endorfiny zmniejszają również zmęczenie oraz przewlekły i niezbyt ostry ból.
endorfiny (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.