Zespół stresu pourazowego to ciężki stan psychiczny, który pojawia się w wyniku pojedynczego lub powtarzającego się zdarzenia, które ma bardzo silny negatywny wpływ na psychikę jednostki ((wojna, klęski żywiołowe, wypadki, przestępstwa, nadużycia itp.). Traumatyczny charakter zdarzenia jest ściśle związany z poczuciem własnej bezradności z powodu niemożności skutecznego działania w sytuacji niebezpiecznej.
flashback
Flashback to psychopatologiczne ponowne doświadczanie lub mimowolne powracające wspomnienia to zjawisko psychologiczne, w którym dana osoba ma nagłe, zwykle silne, powtarzające się doświadczenia z przeszłych doświadczeń lub jego elementów. Ponowne doświadczenia mogą być radosne, smutne, ekscytujące lub cokolwiek innego. Termin ten jest używany w szczególności, gdy wspomnienia powtarzają się mimowolnie i/lub gdy są tak intensywne, że osoba „ponownie doświadcza” doświadczenia.
Flashback w diagnostyce ICD
Wśród osób zażywających narkotyki , ponowne doświadczenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych nazwano „ flashbackiem ” ( ang. flashback ). W ICD-10 flashback jest kodowany F1x.70, gdzie x to oznaczenie grupy substancji. Na przykład retrospekcja związana ze stosowaniem halucynogenów jest kodowana jako F16.70.
Skąd się biorą flashbacki?
Ze względu na nieuchwytną naturę mimowolnych wspomnień, bardzo niewiele wiadomo na temat subiektywnego doświadczania psychopatologicznego ponownego doświadczania. Badacze teoretyczni są jednak zgodni, że zjawisko to zależy po części od sposobu, w jaki wspomnienia konkretnych wydarzeń są zakodowane (lub utrwalone), uporządkowane w pamięci oraz od sposobu, w jaki jednostka je zapamiętuje. Ogólnie rzecz biorąc, teoretyczne wyjaśnienia zjawiska ponownego doświadczania psychopatologicznego można podzielić na dwie grupy. Pierwsze opierają się na fakcie, że istnieje specjalny mechanizm wspomnienia traumatycznych wydarzeń Inny pogląd mówi, że jest to mechanizm, który opiera się bardziej na eksperymentach pamięciowych i twierdzi, że traumatyczne wspomnienia są ograniczone do tych samych parametrów, co codzienne. Oba punkty widzenia zgadzają się, że mimowolne wspomnienia powstają w wyniku rzadkich nienormalnych, psychotraumatycznych zdarzeń.
Te rzadkie zdarzenia wywołują u jednostki silne reakcje emocjonalne, które drastycznie naruszają normalne oczekiwania. Zgodnie z poglądem „mechanizmu specjalnego”, zdarzenia te prowadzą do fragmentacji arbitralnego kodowania pamięci (w tym sensie, że rejestrowane są tylko niektóre wydzielone części zdarzenia), zatem późniejsze świadome odzyskiwanie pamięci jest znacznie bardziej skomplikowane.
Flashback w kulturze
To zjawisko psychologiczne jest często przedstawiane w filmie i telewizji. Do najtrafniejszych medialnych opisów przeżyć psychopatologicznych należą te związane z okresem wojny, a także te związane z PTSD spowodowanym urazami i stresami wojennymi. Jednym z najwcześniejszych portretów ekranowych jest film Mildred Pierce z 1945 roku. Efekt retrospekcji jako narkotyku w fantastycznej i apokaliptycznej przyszłości został opisany w powieści Dana Simmonsa Flashback.
flashback (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.