Depresja (łac. depressio „głębokość” lub od łać deprimo „przygniatać, nacisnąć”) to zaburzenie psychiczne, którego główne cechy to obniżony nastrój, smutek, przygnębienie, niska samoocena, melancholia, lęk, nieśmiałość, obojętność, spadek lub utrata zdolności do cieszenia się (anhedonia). Pojęcie to stosowane w terminologii psychiatrycznej i odnosi się także do zespołów objawów depresyjnych występujących w przebiegu chorób afektywnych (nazywanych także zaburzeniami afektywnymi lub zaburzeniami nastroju). Depresja dotyka ludzi w różny sposób i ma różne objawy.
melanholia
Wiele osób uważa, że depresja jest chorobą, która rozprzestrzeniła się i nabrała tak wielkiego znaczenia społecznego dopiero w naszych czasach i nie była wcześniej znana. Tak jednak nie jest: depresja jest znana lekarzom od starożytności. Nawet słynny starożytny grecki lekarz Hipokrates szczegółowo opisał pod nazwą „melancholia”, której stany bardzo przypominające naszą obecną definicję depresji, a nawet zalecał leczenie w ramach możliwości starożytnej medycyny. Hipokrates zwrócił szczególną uwagę na zależność stanu wielu pacjentów z depresją od pogody i pory roku, sezonową częstość występowania depresji u wielu pacjentów.
Melanholia dziś?
Melancholia (stgr. μελαγχολία – „czarna żółć”, „wylewanie czarnej żółci”) – w języku potocznym zasmucenie związane ze wspomnieniami, stan lekkiego przygnębienia. W literaturze pięknej występuje również pojęcie melancholijny oznaczające stan permanentnego smutku, nostalgii (np. postać Hamleta). Obecnie zamiast pojęcia „melancholia” w celach medycznych stosuje się określenie „depresja„, w praktyce jednak czasem słowa melanholia używa się do długotrwałych okresów lekkiej depresji, czy też do depresji skojarzonej ze zmianami pogody.
melanholia (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.