nadużycia seksualne

Przemoc seksualna to działania niezgodne z prawem, związane z wykorzystaniem fizycznego lub psychicznego wpływu, które zmuszają osobę do jakiegokolwiek związku seksualnego, wbrew woli ofiary. Termin „przemoc seksualna” można przyrównać do słowa „gwałt”. Na całym świecie przemoc seksualna przewyższa liczebnie inne rodzaje przemocy: znęcanie się fizyczne i psychiczne.

Przemoc seksualna – statystyki

Pomimo tego, że statystyki przestępstw związanych z aktami seksualnymi są całkowicie zróżnicowane, łączą je następujące fakty:
  • 40% przestępców to bliscy krewni ofiar: ojciec, dziadek, brat, ojczym itd.
  • 50% przestępców to sąsiedzi lub przyjaciele rodziny krewnych lub ofiar.
Światowe statystyki pokazują, że prawie co szósta kobieta na świecie przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy seksualnej. Przykąłdowo według badań przeprowadzonych w RPA i Tanzanii, około jedna czwarta kobiet została napastowana seksualnie przez partnera intymnego, a około jedna trzecia nastoletnich dziewcząt twierdzi, że ich pierwsze doświadczenie seksualne było wymuszone.

Przemoc seksualna konskewencje

Wykorzystywanie seksualne ma poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Powoduje nie tylko urazy fizyczne, ale także zwiększa ryzyko problemów, ze zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym (macierzyństwem).  Wpływ nadużyć seksualnych na zdrowie psychiczne może być tak samo dotkliwy i długotrwały, jak skutki fizyczne. Napaść na tle seksualnym może skutkować śmiercią przez samobójstwo, zakażeniem wirusem HIV itd.. Przemoc seksualna może również znacząco wpłynąć na dobrostan społeczny ofiar, osoby takie mogą być stygmatyzowane i ostracyzowane, w szczególności ze strony krewnych i bliskich.

nadużycia seksualne (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:

Przemoc domowa (psychiczna i fizyczna)

Przemoc domowa (psychiczna i fizyczna)

Przemoc fizyczna to użycie siły fizycznej przeciwko komuś, która powoduje obrażenia i może zagrażać ofierze. Dotyczy to nie tylko huligańskich wybryków i innych tego typu spraw, ale także zacisza domowego. Przemoc fizyczna może się przydarzyć każdemu nawet w najbardziej intymnym związku, takim jak małżeństwo, konkubinat, partnerstwo, rodzina czy też w gronie przyjaciół.

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania są bardzo powszechnymi problemami psychicznymi – kultura sprzyja chaotycznemu jedzeniu, ale problemy te nie zawsze są dobrze diagnozowane. Szacuje się, że jedna na dwadzieścia kobiet cierpi na zaburzenia odżywiania. Mężczyźni również coraz częściej mają trudności z jedzeniem. Napadowe objadanie się, sięgania po środki przeczyszczające, głodówki, kompulsywne ćwiczenia, negatywny obraz ciała oraz kompulsywne myśli, nawyki i zachowania związane z jedzeniem to tylko niektóre z objawów zaburzeń odżywiania. W przypadku zaburzeń odżywiania nieprawidłowe nastawienie do jedzenia i zmiany w diecie prowadzą do niezdrowych nawyków. Oprócz choroby psychicznej może to również prowadzić do fizjologicznego uszkodzenia zdrowia.

Wybierz terapeutę:

Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?

Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.