Samookaleczenie to celowe uszkadzanie własnego ciała z przyczyn wewnętrznych bez intencji samobójczych. Samookaleczenie występuje jako objaw wielu zaburzeń psychicznych, w tym przede wszystkim depresji. Najczęstszą formą samookaleczenia jest kaleczenie skóry i...
nadużywanie substancji psychoaktywnych
Nadużywanie substancji, znane również jako nadużywanie narkotyków, to zażywanie narkotyków w ilościach lub metodami, które są szkodliwe dla jednostki lub innych osób. Jest to forma zaburzenia związanego z tymi substancjami. Jest to niemedyczna lub niewłaściwa forma powtarzającego się zażywania substancji chemicznych, które wpływają na nastrój lub zachowanie danej osoby. Termin „ substancja psychoaktywna ” jest używany jako termin neutralny i pojemny dla całej klasy substancji zabronionych i dozwolonych.
Negatywny wpływ nadużywania substancji psychoaktywnych
Debata nad praktyką używania różnych substancji psychoaktywnych trwa już od starożytności. Nadużywanie takich substancji ma negatywny wpływ na życie nie tylko tych, którzy ich bezpośrednio używają, ale także ich bliskich i całego społeczeństwa. Obecnie różne definicje nadużywania narkotyków są stosowane w kontekście zdrowia publicznego, medycyny i wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. W niektórych przypadkach zachowanie przestępcze lub antyspołeczne ma miejsce, gdy dana osoba jest pod wpływem narkotyku, a u osób mogą również wystąpić długoterminowe zmiany osobowości.
Najczęściej używane substancje psychoaktywne
Narkotyki najczęściej kojarzone z tym terminem to: alkohol, amfetaminy, barbiturany, benzodiazepiny, konopie indyjskie, kokaina, halucynogeny i opioidy. Dokładna przyczyna nadużywania substancji nie jest jasna, ale istnieją dwie dominujące teorie: albo predyspozycja genetyczna, albo nawyk wyuczony od innych, który w przypadku rozwoju uzależnienia objawia się przewlekłą wyniszczającą chorobą.
Statystyki używania substancji psychoaktywnych
W 2010 roku około 5% osób (230 milionów) używało nielegalnej substancji. Spośród nich 27 milionów ma wysokie ryzyko zażywania narkotyków – inaczej znane jako nawracające zażywanie narkotyków – powodujące szkody zdrowotne, powodujące problemy psychologiczne i/lub powodujące problemy społeczne, które narażają ich na takie niebezpieczeństwa. W 2015 r. zaburzenia związane z używaniem substancji spowodowały 307 400 zgonów, w porównaniu ze 165 000 zgonów w 1990 r. Spośród nich, najwyższa liczba dotyczy zaburzeń związanych z używaniem alkoholu (137 500), zaburzeń związanych z używaniem opiatów – 122 100 zgonów. , zaburzenia związane z używaniem amfetaminy – 12 200 zgonów i zaburzenia związane z używaniem kokainy – 11 100 osób.
Diagnozowanie problemów z nadużywaniem substancji psychoaktywnych
Pierwsze wydanie Podręcznika diagnostycznego i statystycznego zaburzeń c zaburzeń psychicznych lub słabości moralnej. Trzecie wydanie, opublikowane w 1980 roku, było pierwszym, w którym uznano nadużywanie substancji (w tym nadużywanie narkotyków) i uzależnienie od substancji jako warunki odrębne od samych substancji, włączając czynniki społeczne i kulturowe. Definicja uzależnienia podkreślała tolerancję na narkotyki i wycofanie się z nich jako kluczowe elementy diagnozy, podczas gdy nadużywanie zdefiniowano jako „problemowe zażywanie z upośledzeniem społecznym lub zawodowym”, ale bez wycofania lub tolerancji.
Oznaki i objawy
W zależności od składu narkotyków, a także alkoholu, ich nadużywanie może prowadzić do problemów zdrowotnych, społecznych, chorób, urazów, seksu bez zabezpieczenia, przemocy, śmierci, wypadków drogowych, zabójstw, samobójstw, uzależnienia fizycznego lub psychicznego itp.
Wśród alkoholików i innych narkomanów występuje wysoki wskaźnik samobójstw. Uważa się, że przyczyny powodujące zwiększone ryzyko samobójstwa obejmują długotrwałe nadużywanie alkoholu i innych leków powodujących fizjologiczne zaburzenia w chemii mózgu, a także izolację społeczną. Innym czynnikiem jest ostre odurzające działanie leków, które może zwiększyć prawdopodobieństwo samobójstwa.
Nadużywanie narkotyków, w tym alkoholu i leków na receptę, może powodować objawy przypominające chorobę psychiczną. Może to nastąpić zarówno w stanie odurzenia, jak i podczas odstawienia. W niektórych przypadkach zaburzenia psychiczne wywołane substancjami mogą utrzymywać się długo po detoksykacji, takie jak długotrwała psychoza lub depresja po nadużywaniu amfetaminy lub kokainy. Mogą również wystąpić przedłużone objawy odstawienia , utrzymujące się przez kilka miesięcy po zaprzestaniu stosowania. Benzodiazepiny są najbardziej znanymi lekami o długotrwałym działaniu, z objawami czasami utrzymującymi się przez lata po odstawieniu.
Konopie indyjskie mogą powodować ataki paniki podczas zatrucia, a przy długotrwałym stosowaniu mogą powodować stan podobny do dystymii. Naukowcy odkryli, że codzienne zażywanie konopi indyjskich i silne zażywanie konopi są niezależnie powiązane z wyższym prawdopodobieństwem rozwoju schizofrenii i innych zaburzeń psychotycznych.
Długotrwałe nadużywanie alkoholu zwykle powoduje silny niepokój i depresję. Nawet długotrwałe, umiarkowane picie może u niektórych osób zwiększyć poziom lęku i depresji. W większości przypadków te polekowe zaburzenia psychiczne ustępują wraz z przedłużoną abstynencją. Podobnie, chociaż nadużywanie substancji powoduje wiele zmian w mózgu, istnieją dowody na to, że wiele z tych zmian ulega odwróceniu po okresach przedłużonej abstynencji .
nadużywanie substancji psychoaktywnych (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.