W tym artykule zajmiemy się uzależnieniami od różnych substancji, czyli takimi rzeczami jak: Alkoholizm Uzależnienie od palenia (uzależnienie od nikotyny) Uzależnienie od kofeiny Uzależnienie od benzodiazepin (składników leków) Uzależnienie od adrenaliny Narkomania...
narkomania
Uzależnienie od narkotyków (z innego greckiego νάρκη – „drętwienie”, „sen” i μανία – „szaleństwo”, „pasja”, „przyciąganie”) jest stanem charakteryzującym się patologicznym pociągiem do używania środków odurzających, któremu towarzyszą zaburzenia psychiczne i czasami somatyczne.
Diagnostyka uzależnienia od narkotyków
Do rozpoznania narkomanii używa się m. in. poniższych punktów:
- Silne pragnienie narkotycznej substancji.
- Trudno jest kontrolować zachowanie podczas przyjmowania pokarmu.
- Tolerancja rozwinęła się, a stosowana ilość wzrosła od samego początku.
- Stosowanie substancji jest kontynuowane, mimo że jest szkodliwe. Może to być uszkodzenie wątroby po intensywnym piciu, obniżony nastrój wynikający z okresów intensywnego używania substancji lub dysfunkcja poznawcza związana z narkotykami.
- Odstawienie jest potwierdzane objawami odstawienia charakterystycznymi dla danej substancji.
- Narkotyki zażywane są w dużych ilościach lub dłużej niż zamierzano.
- Aktywność społeczna lub rozrywkowa ogranicza się tylko do korzystania z narkotyku.
Leczenie narkomani – uzależnienia od narkotyków
Dla każdego narkotyku stosuje się trochę inne podejście. Istnieją placówki specjalizujące się w narkomanii. W leczeniu duże znacznie mają grupy wsparcie i psychoterapia. Bardzo ważne jest wspieranie nabywania odpowiednich strategii radzenia sobie ze stresem i pragnieniem.
narkomania (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.