Nasz mózg to niezwykły narząd, który zapewnia nam możliwość myślenia, pamięci, odczuwania i wyrażania siebie. Jest także odpowiedzialny za nasze zdrowie psychiczne. Warto zadbać o to, by pracował prawidłowo i sprawnie. Czy wiesz, w jaki sposób należy ćwiczyć swój...
nauka języków
Akwizycja języka i nauka języków
Nauczanie języków dzieli się tak naprawdę na 2 techniki, z jednej strony jest akwizycja języka, z drugiej jest akwizycja jezyka. Akwizycja języka (pojmowanie, nauka) to proces uczenia się języka, badany przez językoznawców. Zazwyczaj wyrażenie to oznacza nabycie przez dziecko języka ojczystego, w przeciwieństwie do terminu nabycie drugiego języka, który odnosi się do procesu nabywania umiejętności komunikowania się w nowym języku obcym, niezależnie od liczby wcześniej poznanych.
Wokół kwestii roli wrodzonych zdolności biologicznych w przyswajaniu pierwszego języka toczy się gorąca debata. Teoria gramatyki uniwersalnej zakłada istnienie ogólnych zasad właściwych każdemu językowi. Lingwiści Noam Chomsky i Eric Lennerberg uważają, że wszystkie dzieci mają wrodzone zdolności, które kierują procesem uczenia się języka.
Proces przyswajania języka
Akwizycja języka polega na nabyciu czterech podstawowych umiejętności:
- 1 – słuchania (słuchania mowy),
- 2 – mówienia,
- 3 – czytania,
- 4 – pisania.
Istnieją dwa różne podejścia do akwizycji języka: metody bezpośrednie (naturalne) i metody leksykalno-gramatyczne. Metody bezpośrednie opierają się na naśladownictwie. W ten sposób mowa jest generowana w języku ojczystym. W niektórych podejściach do nauki języków obcych stosowane są metody bezpośrednie.
Metody leksykogramatyczne opierają się na przyswajaniu struktury języka (gramatyka) i zapamiętywaniu wyrazów ( słownictwo ). Metody leksyko-gramatyczne są stosowane w tradycyjnym nauczaniu języków obcych w szkołach i na uczelniach.
Uczenie się języków obcych
Język obcy to język, którym posługują się mieszkańcy innego kraju dla jednostki. Jest to również język, którym nie mówi się w kraju pochodzenia danej osoby, na przykład native speaker języka angielskiego mieszkający w Hiszpanii może powiedzieć, że hiszpański jest dla niego językiem obcym. Te dwie cechy nie wyczerpują jednak możliwych definicji, a sam termin jest czasem używany w taki sposób, że możliwe są jego interpretacje.
Niektóre dzieci mówią więcej niż jednym językiem od urodzenia lub od najmłodszych lat: są dwujęzyczne lub wielojęzyczne. Te dzieci mają kilka języków ojczystych.
Większość szkół na całym świecie uczy przynajmniej jednego języka obcego, a większość szkół wyższych i uniwersytetów wymaga znajomości języków obcych.
nauka języków (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.