odchudzanie

Czym jest odchudzanie?

Odchudzanie to celowe lub niezamierzone zmniejszenie masy ciała żywego organizmu. Może być zarówno celem w walce z otyłością, normalizacją stanu zdrowia i zwiększeniem atrakcyjności fizycznej, jak i problemem medycznym, jako objawem różnych schorzeń.Utrata masy ciała występuje w przypadku wielu chorób. Jednak obecnie często mówi się o utracie wagi w wyniku świadomych działań w tym kierunku. W całej historii ludzkości proponowano niesamowitą liczbę sposobów normalizacji wagi, ale do tej pory, pomimo wielu opracowanych diet, problem nie został całkowicie rozwiązany.

Walka z otyłością jako obsesja

Dla wielu osób (zwłaszcza kobiet) walka z otyłością (rzeczywistą lub urojoną) stała się rodzajem obsesji. Zamiast dbać o ogólny stan zdrowia organizmu, ludzie zaczynają kierować się tylko wskazaniami wagi. W związku z tym utrata wagi została przekształcona w dochodowy biznes. suplementacyjny. Aktywnie reklamowane są różne „spalacze tłuszczu”, „cudowne” diety, liposukcja (zabiegi usuwania tłuszczu) itp. – często powodując znaczne szkody zdrowotne.

Psychologia, a odchudzanie

Poza fizjologicznymi przyczynami przybierania na wadze (np. z powodu chorób hormonalnych), mogą istnieć przyczyny społecznymi (nawyk jedzenia „dla towarzystwa”, jedzenie z nudów itd.) oraz psychologiczne (niespełnienie osobiste, problematyczne relacje z bliskimi, silny stres, samotność itd.). Dlatego, aby się skutecznie odchudzić konieczne jest wyeliminowanie przede wszystkim przyczyn przejadania się – nauczenie się znajdowania nowych źródeł przyjemności, nowych hobby i rozrywki niezwiązanej z jedzeniem. Praca z wybranym psychoterapeutą pomaga uporządkować życie i odnaleźć głębszy sens życia, jak i przyjemność w różnych miejscach. Aby skutecznie schudnąć, ważne jest, aby zmienić nastawienie do siebie, jedzenia, stylu życia i myślenia, a także wybrać właściwy dla siebie sposób na odchudzanie.

odchudzanie (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:

Anoreksja – Jadłowstręt psychiczny

Anoreksja – Jadłowstręt psychiczny

Jadłowstręt psychiczny (anoreksja z greki. anorexia nervosa: „brak, pozbawienie”, orexis = „apetyt”) to zaburzenie odżywiania, które  charakteryzujące się znacznie obniżoną masą ciała, wywołane celowo i/ lub wspierane przez samego pacjenta, w celu utraty wagi lub zapobiegania przybieraniu na wadze. Najczęściej występuje u dziewcząt. Wielu ekspertów uznaje to za formę samookaleczenia. W anoreksji występuje patologiczne pragnienie utraty wagi, któremu towarzyszy silny lęk przed otyłością. Pacjent ma zniekształcone postrzeganie swojego wyglądu fizycznego i ciągle nieustającą obawę przed przybraniem na wadze, nawet jeśli nie jest to faktycznie obserwowane. Wiele pacjentek to młode kobiety, które charakteryzują się obsesją na punkcie wizerunku ciała (myślą, że są „grubie”),

Bulimia nervosa

Bulimia nervosa

Bulimia nervosa to zaburzenie odżywiania polegające na nieprawidłowym spożywaniu pokarmów. To zaburzenie odżywiania charakteryzujące się powtarzającymi się napadami przejadania się, a przy tym do nadmiernej troski o kontrolę masy ciała, co prowadzi do podjęcia ekstremalnych środków mających na celu zmniejszenie wpływ tego, co się zjadło masę ciała.

Wybierz terapeutę:

Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?

Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.