Ortoreksja (z greckiego orthos, „prawidłowy”, i orexis, „apetyt”) to zespół praktyk żywieniowych charakteryzujących się obsesyjnym pragnieniem spożywania zdrowej żywności i systematycznym odrzucaniem żywności postrzeganej jako niezdrowej (śmieciowe jedzenie). Termin ten został utworzony w 1997 roku przez dr Stevena Bratmana, który zaproponował, aby praktykę tę uznać za zaburzenie odżywiania (podobnie jak anoreksje i bulimie). Stwierdza, że w rzadkich przypadkach zachowanie to (skupienie na zdrowej żywności) może stać się tak skrajne, że może prowadzić do niedożywienia lub izolacji społecznej czy też innych objawów zaburzeń diety.
ortoreksja
Termin orthorexia pochodzi od Greki – orto „poprawne”, orexis, „apetyt” – co dosłownie oznacza „prawidłowy apetyt”, ale w praktyce oznacza „prawidłową dietę”. Ortoreksja (nazwa zaburzenia) została ona wprowadzona w roku 1997 przez Stevena Bratman, MD, do użycia jako równolegle z innymi zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja psychiczna, bulimia itd.
Ortoreksja to zaburzenie odżywiania lub zaburzenia psychiczne charakteryzujące się skrajną lub nadmierną troską o unikanie niezdrowego jedzenia. W rzadkich przypadkach nacisk na zdrowe odżywianie może przekształcić się w ekstremalną fiksację, w czasie której może dojść do poważnego niedożywienia lub nawet śmierci.
Nawet w mniej poważnych przypadkach, próba do trzymania ustalonej sobie diety, która nie zapewnia odpowiedniego odżywiania, może być zagrożeniem. Ortoreksja prowadzi także obniżenia poczucia własnej wartości – chory obwinia siebie za pragnienia zakazanych pokarmów.
Pomoc psychoterapeutyczna to tak jak w innych przypadkach, przede wszystkim dostarczenie przestrzeni i atmosfery bezpieczeństwa dzięki czemu poprzez mawianie zaburzenia i spraw trapiących cierpiącą osobę może doprowadzić do odkrycia i przepracowania prawdziwych źródeł choroby.
ortoreksja (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Zaburzenia odżywiania
Zaburzenia odżywiania są bardzo powszechnymi problemami psychicznymi – kultura sprzyja chaotycznemu jedzeniu, ale problemy te nie zawsze są dobrze diagnozowane. Szacuje się, że jedna na dwadzieścia kobiet cierpi na zaburzenia odżywiania. Mężczyźni również coraz częściej mają trudności z jedzeniem. Napadowe objadanie się, sięgania po środki przeczyszczające, głodówki, kompulsywne ćwiczenia, negatywny obraz ciała oraz kompulsywne myśli, nawyki i zachowania związane z jedzeniem to tylko niektóre z objawów zaburzeń odżywiania. W przypadku zaburzeń odżywiania nieprawidłowe nastawienie do jedzenia i zmiany w diecie prowadzą do niezdrowych nawyków. Oprócz choroby psychicznej może to również prowadzić do fizjologicznego uszkodzenia zdrowia.
Zaburzenia odżywiania – pomoc psychologiczna
Zaburzenia odżywiania to w obecnych czasach bardzo częste choroby psychiczne, co nie znaczy jednak że zawsze są dobrze rozpoznane. Obecnie w cywilizacjach rozwiniętych przy praktycznie nieograniczonym dostępnie do dóbr spożywczych ludzie mają coraz większe trudności z...
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.