Pojęcie samooceny różni się w zależności od paradygmatu psychologicznego, który go dotyczy (psychologia humanistyczna, psychoanaliza lub behawioralna). Z punktu widzenia psychoanalizy samoocena jest ściśle związana, z rozwojem ego. Z drugiej strony behawioryzm koncentruje się na takich pojęciach, jak bodziec, reakcja, wzmocnienie i uczenie się, co sprawia, że holistyczna koncepcja samooceny nie ma znaczenia. Poczucie własnej wartości jest również pojęciem, które często wykracza poza dziedzinę wyłącznie naukową.
psychosomatyka
Psychosomatyka – nomenklatura stosowana do chorób fizycznych pochodzenia psychicznego. Pochodzi od greckich słów „psyche” oznaczających „dusza” i „soma” oznaczających „ciało”. Psychosomatyka to interdyscyplinarna gałąź medycyny, która bada czynniki społeczne, psychologiczne i behawioralne oraz jakość życia ludzi i zwierząt.
Teoria mówi, że problemy psychologiczne, takie jak zmartwienie, niepokój, niepokój, zwłaszcza u osób introwertycznych, po pewnym czasie nie tylko stają się problemem psychologicznym lub dyskomfortem, ale także zaczynają rozprzestrzeniać się na organizm. Osoba nie może częściowo kontrolować swojego zachowania i działań. bóle brzucha lub brzucha, zmęczenie, osłabienie; Powoduje nieprawidłowości na skórze, takie jak egzema, trądzik, czy w układzie pokarmowym lub narządach wewnętrznych.
psychosomatyka (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.