Samookaleczenie to celowe uszkadzanie własnego ciała z przyczyn wewnętrznych bez intencji samobójczych. Samookaleczenie występuje jako objaw wielu zaburzeń psychicznych, w tym przede wszystkim depresji. Najczęstszą formą samookaleczenia jest kaleczenie skóry i...
samotność
Samotność lub samotność to emocjonalny stan izolacji, kiedy dana osoba odczuwa brak relacji z innymi lub nie czuje miłości. Może być wynikiem złych relacji z kimś innym, nieszczęśliwej miłości, świadomego wyboru, choroby fizycznej lub psychicznej, depresji, nieprzyjaznych nawyków osobistych lub innych uwarunkowań w zależności od sytuacji.
Samotność krótkotrwała jest często doceniana jako czas, w którym można bez przerwy pracować, myśleć lub odpoczywać. Może być wymagana w celu załatwienia spraw prywatnych. Samotność można wykorzystać pozytywnie, aby dodać indywidualnej okazji do modlitwy i osiągnąć stan pokoju i pocieszenia.
Samotność jako problem psychologiczny
Zygmunt Freud wykazał zrozumienie dla zamykania się ludzi w „pożądanej samotności”: „Pożądana samotność, trzymanie się z dala od innych jest najbardziej oczywistą ochroną przed cierpieniem, jakie może wynikać z relacji międzyludzkich. Rozumie się: szczęściem, które można osiągnąć na tej ścieżce, jest spokój. Przed przerażającym światem zewnętrznym można się obronić tylko wtedy, gdy chce się to zadanie rozwiązać samodzielnie”.
samotność (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.