W tym artykule zajmiemy się uzależnieniami od różnych substancji, czyli takimi rzeczami jak: Alkoholizm Uzależnienie od palenia (uzależnienie od nikotyny) Uzależnienie od kofeiny Uzależnienie od benzodiazepin (składników leków) Uzależnienie od adrenaliny Narkomania...
uzależnienie od kofeiny
Osoby uzależnione od kofeiny mogą mieć różne skutki fizjologiczne, które mogą być przyczynkiem do zalecenia odstawienia tej substancji. W podręczniku DSM wymienia się kilka problemów, związanych z kofeiną są to takie rzeczy jak:
- zatrucie,
- lęk wywołany kofeiną,
- problemy z odstawieniem,
- i zaburzenia snu wywołane przez kofeinę.
Kofeina jest naturalnie obecna w kawie, herbacie, herbacie mate, kakao i innych roślinach i jest powszechnym środkiem pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy. Jest także dodatkiem do wielu napojów, zwłaszcza sprzedawanych jako napoje energetyczne i napojów typu „cola”.
Mechanizm uzależnienia od kofeiny
Mechanizm działania kofeiny jest nieco inny niż w przypadku pochodnych kokainy i amfetaminy, kofeina blokuje receptory adenozynowe A1 i A2. Adenozyna jest produktem ubocznym aktywności komórkowej, a gdy receptory adenozyny są stymulowane, powoduje zmęczenie i pragnienie snu. Zablokowanie tych receptorów przez kofeinę oznacza, że poziomy naturalnych stymulantów ludzkiego organizmu, dopaminy i noradrenaliny, są utrzymywane na wyższym poziomie.
Problem z odstawieniem kofeiny
Jeśli osoba, która codziennie zażywała kofeinę, zaprzestaje przyjmowania kofeiny, mogą pojawić się objawy odstawienia. Typowym objawem odstawienia kofeiny jest ból głowy. Jednak mogą pojawiać się tez inne dolegliwości. Objawy wahają się od łagodnych do ciężkich i zależą od ilości spożywanej codziennie kofeiny.
Długotrwałe stosowanie kofeiny u ludzi może powodować łagodne uzależnienie fizyczne. Formy takie jak uzależnienie od kofeiny oraz patologiczne i obsesyjno-kompulsywne używanie nie zostały udokumentowane u ludzi.
Uzależnienie od kofeiny
Długotrwałe stosowanie kofeiny u ludzi może powodować łagodne uzależnienie fizyczne jak i psychiczne.
- Uzależnienie psychiczne od kofeiny – Nawet gdy kofeina jest spożywana w ilości około 100 (mg/dzień), ludzie mają tendencję do codziennego odczuwania głodu kofeiny. Jednakże w przeciwieństwie do stymulantów, takich jak amfetamina itd., mimo wszystko, nawet jeśli kofeina jest stosowana kompulsywnie, nie powoduje większych problemów.
- Uzależnienie fizyczne od kofeiny – Przerwanie codziennego spożywania kofeiny wywołuje objawy typowe dla odstawienia.Często obserwowaną dolegliwością jest hipersomnia wywołaną przez kofeinę, m. in. senność w ciągu dnia podczas odstawiania ciągłego zażywania kofeiny. Odstawienie kofeiny może także prowadzić do zmęczenia i braku koncentracji.
Typowe oznaki uzależnienia od kofeiny:
- drażliwość, gdy nie można wypić napoju we właściwym czasie;
- zaburzenia snu w postaci bezsenności, pogorszenie jakości snu i procesu zasypiania;
- nieuzasadnione uczucie strachu i niepokoju;
- zamieszanie, jeśli pominięto dawkę kofeiny;
- wzrost ciśnienia krwi;
- zwiększone tętno;
- ból głowy, który ustępuje po wypiciu kawy.
Leczenie uzależnienia od kofeiny
Uzależnienie od kofeiny jest chorobą społecznie łagodną, jednak są czasem momenty, gdy sięgnięcie po leczenie jest konieczne. W przypadku, gdy dana osoba nie jest w stanie przestać pić kawy samodzielnie, warto skontaktować się ze specjalistą.
Podejście psychoterapeutyczne w celu wyeliminowania tego uzależnienia to przede wszystkim wsparcie specjalisty w objawach abstynencji, a także pomoc w znalezieniu innego sposobu radzenia sobie z sytuacjami, w których kofeina dotychczas dawała rozwiązanie
Typowymi objawami odstawienia kofeiny są:
- osłabienie, zmęczenie, które postępują w ciągu dnia;
- zaburzenia przewodu pokarmowego w postaci zaparć, nudności;
- stan depresyjny;
- bóle głowy;
- pogorszenie koncentracji;
- drżące kończyny;
- senność i inne zaburzenia snu;
- drażliwość;
- lęk
- zwiększone tętno.
Jak pomóc sobie w wyjściu z uzależnienia od kofeiny?
- Nie ma potrzeby rezygnowania z kofeiny w jednej chwili, można to robić systematycznie.
- Znajdź ciekawą aktywność, która pozwoli Ci odejść od nawyku picia kawy w czasie wolnym.
- Dieta bogata w witaminy i minerały stabilizuje funkcje układu nerwowego, pomaga normalizować nastrój.
- Pij więcej czystej wody, która przyspiesza eliminację kofeiny z organizmu, co pomaga szybko uporać się z uzależnieniem.
- Więcej odpoczynku i snu. Odpowiednia ilość snu niweluje pojawianie się senności i zmęczenia.
- Uprawianie sportu Aktywność fizyczna poprawia nie tylko metabolizm, ale także poprawia nastrój.
uzależnienie od kofeiny (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.