Walka z uzależnieniem jest ogromnym wyzwaniem i prowadzi wiele osób do szukania wsparcia w grupach Anonimowych Alkoholików (AA) oraz w programie Dwunastu Kroków. Jednak program AA, mimo swojej popularności, nie jest jedyną drogą ku wolności. Dla chrześcijan odpowiedzią na problem uzależnień mogą być nauki płynące z Pisma Świętego, które wskazują na moc Bożą jako źródło przemiany, uzdrowienia i pełnej wolności.
1. Przyznanie się do grzechu, a nie bezsilności
Pierwszy krok w programie AA zakłada, że osoba uzależniona musi przyznać się do całkowitej bezsilności wobec alkoholu. W perspektywie chrześcijańskiej, problem uzależnienia nie jest jednak tylko przejawem bezsilności, lecz skutkiem grzechu i oddalenia od Boga. Przyznanie się do własnej słabości to nie końcowy cel, ale początek nawrócenia.
„Jeśli wyznajemy nasze grzechy, Bóg jest wierny i sprawiedliwy, odpuści nam nasze grzechy i oczyści nas z wszelkiej nieprawości.” (1 J 1, 9)
2. Zwrócenie się do Boga o pomoc
W AA uczestnicy polegają na „siłę wyższą”, która może być rozumiana różnie w zależności od osoby. Chrześcijanie jednak wierzą, że jedyną prawdziwą mocą, która może wyzwolić z uzależnienia, jest Bóg. Biblia naucza, że możemy zwrócić się do Boga w każdej potrzebie i zaufać Jego miłosierdziu oraz sile.
„Złóżcie na niego wszelką troskę swoją, gdyż On ma o was staranie.” (1 P 5, 7)
3. Wzrost w relacji z Chrystusem jako fundament
Droga do uzdrowienia przez Chrystusa polega na wzrastaniu w relacji z Nim, co przynosi prawdziwą przemianę serca. To nie jest tylko kwestia pozbycia się uzależnienia, ale także otwarcia na pełnię życia, jaką Bóg ofiaruje każdemu, kto w Niego wierzy.
„Ja przyszedłem, aby miały życie i miały je w obfitości.” (J 10, 10)
4. Duch Święty jako Moc Przemiany
W AA uczestnicy są zachęcani do polegania na sile zewnętrznej, ale dla chrześcijan moc przemiany pochodzi od Ducha Świętego, który działa wewnętrznie i prowadzi do trwałej zmiany. Duch Święty daje siłę, nadzieję i zdolność do pokonywania pokus.
„Lecz gdy przyjdzie Pocieszyciel, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę.” (J 16, 13)
5. Wspólnota Kościoła jako wsparcie
W AA nacisk kładzie się na wsparcie grupowe, ale Kościół, jako wspólnota wierzących, także oferuje głęboką, duchową wspólnotę. W Kościele wierni mogą dzielić się swoimi zmaganiami, modlić się wzajemnie za siebie, wspierać się na drodze nawrócenia i odnaleźć przyjaciół, którzy pomogą im wytrwać w trzeźwości.
„Jeden drugiego brzemiona noście, a tak wypełnicie prawo Chrystusowe.” (Ga 6, 2)
6. Przebaczenie i nowa tożsamość w Chrystusie
AA koncentruje się na wyzwoleniu od nałogu, ale nie daje poczucia nowej tożsamości. Biblia natomiast uczy, że w Chrystusie stajemy się nowym stworzeniem. Przebaczenie, jakie otrzymujemy, uwalnia nas od przeszłości i daje nową perspektywę na przyszłość.
„Jeśli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. Stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe.” (2 Kor 5, 17)
7. Wytrwałość i nadzieja w trudnych chwilach
Program AA kładzie nacisk na akceptację trudu życia. Jednak chrześcijanie mają nadzieję, że przez wiarę w Chrystusa i moc Ducha Świętego mogą zwyciężyć wszelkie trudności. Biblia daje obietnicę, że Bóg jest z nami w każdym trudnym momencie i wspiera nas swoją siłą.
„Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia, w Chrystusie.” (Flp 4, 13)
Podsumowanie
Chrześcijańska droga wyzwolenia od uzależnień oferuje coś więcej niż tylko odrzucenie nałogu. To pełne odnowienie duszy i życia przez wiarę w Boga. Programy takie jak AA mają swoje miejsce, ale dla tych, którzy szukają głębszej przemiany i trwalszej nadziei, Biblia oferuje wiarę, wspólnotę i moc do przezwyciężenia każdej trudności. W Chrystusie znajdujemy nie tylko wyzwolenie od uzależnień, ale też nowe życie pełne sensu i nadziei.
zobacz także: https://normalnieczylijak.pl/czy-program-dwunastu-krokow-jest-rozwiazaniem-refleksje-nad-grzechem-i-uzaleznieniem/