Psychoterapia jest profesjonalną pomocą w zakresie leczenia zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, a także radzenia sobie z trudnymi zdarzeniami w życiu osobistym. Psychoterapeuta wykorzystuje strategie takie jak rozmowa, ćwiczenia, praktyki uważności itp., aby pomóc pacjentowi osiągnąć cel, taki jak radzenie sobie z trudnymi myślami, emocjami lub zdarzeniami w jego życiu.
Niewiele osób jest w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie „Czy psychoterapeuta to lekarz?”, bo na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Psychoterapeuta owszem może, lecz nie musi być także lekarzem. Określenie „psychoterapeuta” nie jest w polskim prawie zdefiniowane, jest to w rzeczywistości szerokie określenie obejmujące wiele różnych specjalności psychoterapeutycznych i zawodów z zakresu zdrowia psychicznego.
Termin psychoterapia odnosi się do wszelkich technik, które psychoterapeuta może wykorzystać do pomocy pacjentom w leczeniu problemów psychicznych i dużej gamy problemów życiowych. Wiele z tych technik obejmuje rozmowę terapeutyczną. Osoby, które zajmują się psychoterapią, mogą być w szerokim zakresie wykształcenia, w tym: psychologowie, psychiatrzy, neurolodzy, pediatrzy, pracownicy socjalni, terapeuci rodzinni, lekarze rodzinni.
Zanim psychoterapeuta może praktykować zawód, musi zdobyć potrzebne certyfikaty i licencje, a także przejść odpowiednie szkolenia. Uzyskując wykształcenie w dziedzinie psychoterapii, psychoterapeuta staje się dobrym słuchaczem, rozumie potrzeby innych ludzi i może skutecznie wykorzystywać wiedzę w celu udzielania wsparcia i wskazówek. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod leczenia, psychoterapia skupia się na zmianie i zrozumieniu postaw i zachowań pacjentów oraz znajduje skuteczne sposoby radzenia sobie z trudnościami w życiu.
Jednakże, odpowiedź na pytanie „Czy psychoterapeuta to lekarz?”, jako taka jasna prosta nie istnieje. Bo z jednej strony można powiedzieć, że psychoterapeuta nie jest lekarzem medycyny, a przynajmniej nie musi być choć może. Z drugiej zaś strony każdy psychoterapeuta zajmuje się leczeniem problemów psychicznych, tak więc pod względem filozoficznym jest pewnego rodzaju lekarzem, nie jest nim jednak pod względem prawnym, gdyż nie musi kończyć studiów medycznych.
—
Podziękowania w imieniu zespołu lustro za pomoc w udzieleniu odpowiedzi firmie Adiuta – psychoterapia Pruszków