Pojęcie samooceny różni się w zależności od paradygmatu psychologicznego, który go dotyczy (psychologia humanistyczna, psychoanaliza lub behawioralna). Z punktu widzenia psychoanalizy samoocena jest ściśle związana, z rozwojem ego. Z drugiej strony behawioryzm koncentruje się na takich pojęciach, jak bodziec, reakcja, wzmocnienie i uczenie się, co sprawia, że holistyczna koncepcja samooceny nie ma znaczenia. Poczucie własnej wartości jest również pojęciem, które często wykracza poza dziedzinę wyłącznie naukową.
bóle głowy
Bóle głowy, migreny i inne podobne dolegliwości mogą mieć naturę, źródła w emocjach, w stresie ogólnie w psychice, nazywamy takie choroby psychosomatyczne (mające źródło w psychice). Po wykluczeniu fizjologicznych źródeł bólów głowy, stosuje się najczęściej psychoterapię. W trakcie psychoterapii, podczas pewnego rodzaju śledztwa, szuka się zdarzeń, które miały miejsce u pacjenta lub jego niewłaściwych zachowań, które mogłyby być przyczyną wywołania bólów. Przykładowo, w wielu przypadkach okazało się, że zmiana kontekstu środowiskowego (zawodowego, rodzinnego, psychologicznego itp.), w którym żyje pacjent, odbyła się skutkiem całkowitego zaniku bólów głowy. W przypadku niemożliwości takiej zmiany psychoterapia skupia się na poprawie zdolności pacjenta do funkcjonowania.
bóle głowy (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.