Pojęcie samooceny różni się w zależności od paradygmatu psychologicznego, który go dotyczy (psychologia humanistyczna, psychoanaliza lub behawioralna). Z punktu widzenia psychoanalizy samoocena jest ściśle związana, z rozwojem ego. Z drugiej strony behawioryzm koncentruje się na takich pojęciach, jak bodziec, reakcja, wzmocnienie i uczenie się, co sprawia, że holistyczna koncepcja samooceny nie ma znaczenia. Poczucie własnej wartości jest również pojęciem, które często wykracza poza dziedzinę wyłącznie naukową.
defetyzm
Co to jest defetyzm?
Defetyzm (od francuskiego słowa défaite, porażka) oznacza akceptację straty bez walki. W mowie potocznej defetyzm ma negatywną konotację i często łączy się ze zdradą i pesymizmem z beznadziejną sytuacją – „wszędzie widzi się porażki”.
Defetyzm przykład:
Termin ten jest można użyć np. w kontekście wojny: żołnierz może być defetystą, jeśli odmawia walki, ponieważ wierzy, że walka na pewno zostanie przegrana lub ponieważ z innych powodów nie warto podejmować walki. W podobnych kontekstach termin ten może odnosić się do poglądu, że porażka byłaby lepsza niż zwycięstwo. Termin ten może być również używany w innych kontekstach, takich jak polityka, sport, psychologia i filozofia.
defetyzm (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.