Depresja (łac. depressio „głębokość” lub od łać deprimo „przygniatać, nacisnąć”) to zaburzenie psychiczne, którego główne cechy to obniżony nastrój, smutek, przygnębienie, niska samoocena, melancholia, lęk, nieśmiałość, obojętność, spadek lub utrata zdolności do cieszenia się (anhedonia). Pojęcie to stosowane w terminologii psychiatrycznej i odnosi się także do zespołów objawów depresyjnych występujących w przebiegu chorób afektywnych (nazywanych także zaburzeniami afektywnymi lub zaburzeniami nastroju). Depresja dotyka ludzi w różny sposób i ma różne objawy.
depresja atypowa
Co to jest depresja atypowa?
Depresja atypowa jest formą zaburzenia depresyjnego, w którym oprócz typowych objawów depresji odnotowuje się specyficzne objawy:
- zwiększony apetyt,
- przyrost masy ciała,
- zwiększoną senność,
- uczucie ciężkich kończyn;
- rezygnacja z relacji interpersonalnych,
- izolacja społeczna;
- oraz tzw. „reaktywność emocjonalna”.
Depresja atypowa leczenie? – leki, psychoterapia
Leki i psychoterapia są skuteczne w przypadku większości osób z depresją, w tym także w przypadku depresji atypowej. Psychiatra może przepisać leki łagodzące objawy, jednak to tylko czasem jak załatanie dziury, ważna jest zmiana stylu życia i przyzwyczajeń w tym przyzwyczajeń emocjonalnych. Wiele osób z atypową depresją odnosi korzyści z wizyty u psychologa lub innego specjalisty od zdrowia psychicznego – psychoterapeuty.
Depresja atypowa – jak działa psychoterapia w tym przypadku?
Psychoterapia – szerzej znana znana również jako terapia rozmowa – to ogólne znany sposób leczenia depresji poprzez mówienie i przyglądanie się swojemu życiu psychicznemu. Każda psychoterapia rozpoczyna się od kontaktu z wybranym psychoterapeutą i wstępnej konsultacji. Terapie mogą pomóc w takich aspektach jak:
- Wyznaczenia realistycznych celów dla swojego życia.
- Rozpoznanie i zmienianie niezdrowych zachowań lub myśli.
- Zdobycie nowych relacji i doświadczeń.
- Odnalezieniu lepszych sposobów radzenia sobie i rozwiązywania problemów.
- Odzyskania poczucia satysfakcji i kontroli w swoim życiu.
- Pomoże także złagodzić objawy depresji, takie jak beznadziejność i złość.
W ramach leczenia psychoterapią ważne jest, aby zająć się również innymi stanami, które często towarzyszą depresji atypowej, w szczególności lękiem oraz nadużywaniem używek narkotyków lub alkoholu, ponieważ mogą one utrudnić leczenie depresji.
depresja atypowa (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.