Jadłowstręt psychiczny (anoreksja z greki. anorexia nervosa: „brak, pozbawienie”, orexis = „apetyt”) to zaburzenie odżywiania, które charakteryzujące się znacznie obniżoną masą ciała, wywołane celowo i/ lub wspierane przez samego pacjenta, w celu utraty wagi lub zapobiegania przybieraniu na wadze. Najczęściej występuje u dziewcząt. Wielu ekspertów uznaje to za formę samookaleczenia. W anoreksji występuje patologiczne pragnienie utraty wagi, któremu towarzyszy silny lęk przed otyłością. Pacjent ma zniekształcone postrzeganie swojego wyglądu fizycznego i ciągle nieustającą obawę przed przybraniem na wadze, nawet jeśli nie jest to faktycznie obserwowane. Wiele pacjentek to młode kobiety, które charakteryzują się obsesją na punkcie wizerunku ciała (myślą, że są „grubie”),
hiporeksja
Hiporeksja – zaburzenie odżywiania (zmniejszenie apetytu) w wieku starszym
Anoreksję związaną z wiekiem opisano w 1988 roku. Jest to utrata apetytu , która prowadzi następnie do zmniejszenia ilości przyjmowanego pokarmu, a przy tym towarzyszy temu utrata masy ciała i zmęczenie. Jest to zjawisko wieloczynnikowe, na które mogą składać się następujące rzeczy.:
- zmniejszenie aktywności fizycznej, a tym samym potrzeb żywieniowych;
- zmniejszenie liczby kubków smakowych, a co za tym idzie odczuwania smaku, a tym samym zmniejszenie przyjemności jedzenia;
- pogorszenie wzroku i węchu;
- problemy z żuciem, bezzębie;
- zaburzenia połykania;
- zanik żołądka zmniejszający zdolność trawienia;
- spowolnienie pasażu jelitowego;
- zaburzona glikemia, która odgrywa rolę w odczuwaniu głodu;
- zmiany hormonalne, zwłaszcza spadek poziomu greliny na czczo i wzrost poziomu cholecystokininy;
- izolacja społeczna, ubóstwo;
- skutki uboczne niektórych leków;
- prawdopodobnie jest to efekt niektórych chorób, takich jak depresja, choroba Alzheimera lub zespół zapalny.
Psychoterapia dla ludzi starszych?
Jedną z metod radzenia sobie z wiekiem dojrzałym jest psychoterapia, pomaga ona zrozumieć i odnaleźć się w tej rzeczywistości. Nie jest to obecnie jeszcze bardzo popularne, ale są ludzie (w tym także w naszej bazie psychoterapeutów), którzy się w tym specjalizują i mają ku temu doświadczenie.
hiporeksja (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.