Pojęcie samooceny różni się w zależności od paradygmatu psychologicznego, który go dotyczy (psychologia humanistyczna, psychoanaliza lub behawioralna). Z punktu widzenia psychoanalizy samoocena jest ściśle związana, z rozwojem ego. Z drugiej strony behawioryzm koncentruje się na takich pojęciach, jak bodziec, reakcja, wzmocnienie i uczenie się, co sprawia, że holistyczna koncepcja samooceny nie ma znaczenia. Poczucie własnej wartości jest również pojęciem, które często wykracza poza dziedzinę wyłącznie naukową.
krytyka
Myślenie krytyczne to system osądów, który służy do analizowania rzeczy z krytycznego punktu widzenia i zdarzeń wraz z formułowaniem rozsądnych wniosków i pozwala dokonywać rozsądnych ocen, interpretacji, a także poprawnie stosować wyniki do sytuacji i problemów. Myślenie krytyczne to zdolność osoby do kwestionowania napływających informacji, w tym własnych przekonań. Panuje opinia, że przejście do krytycznego poziomu myślenia w danej społeczności jest warunkiem koniecznym dla rozpoczęcia rozwoju cywilizacyjnego tej społeczności. Krytyczne myślenie można definiować na kilka sposobów:
- Proces aktywnego i umiejętnego rozumienia, stosowania, analizowania, syntezy i oceny informacji w celu uzyskania odpowiedzi lub wniosku.
- Zdyscyplinowane myślenie, jasne, racjonalne, bezstronne i poparte dowodami.
- Umiejętności i skłonność do działania z refleksyjnym sceptycyzmem.
- Myślenie krytyczne to rodzaj myślenia, który wymaga od ludzi refleksji i uważności w podejmowaniu decyzji, które kształtują ich przekonania i działania. Krytyczne myślenie pozwala ludziom wyciągać wnioski z większą logiką, przetwarzać złożone informacje i patrzeć na problem pod różnymi kątami, aby mogli wyciągnąć bardziej zdecydowane wnioski.
Cechy krytycznego myślenia
Myślenie krytyczne ma kilka zasadniczych cech:
- ciekawość,
- otwartość na różne strony,
- umiejętność systematycznego myślenia,
- podejście analityczne,
- wytrwałość w prawdzie,
- zaufanie do samego krytycznego myślenia
- i wreszcie dojrzałość.
Elementy krytycznego myślenia
Główne postawy idealnego krytycznego myśliciela:
- jasne wyrażanie się;
- szukanie powodów;
- staranie się być dobrze poinformowanym;
- szukanie alternatyw;
- posiadanie otwartego umysłu;
- powstrzymanie się od oceniania, jeśli nie ma wystarczających podstaw itp.
Istnieją również dwa główne elementy krytycznego myślenia:
- cechy wewnętrzne (poszukiwanie powodów dla swoich przekonań, dociekliwość, gotowość do kwestionowania autorytetu, demonstrowanie autonomii intelektualnej);
- umiejętności i zdolności (identyfikowanie argumentów, ocenianie argumentów, ocenianie przekonań, sugerowanie alternatyw, wyciąganie wniosków, umiejętność rozpoznawania sofizmatów i radzenia sobie ze zniekształceniami poznawczymi).
krytyka (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.