Nasz mózg to niezwykły narząd, który zapewnia nam możliwość myślenia, pamięci, odczuwania i wyrażania siebie. Jest także odpowiedzialny za nasze zdrowie psychiczne. Warto zadbać o to, by pracował prawidłowo i sprawnie. Czy wiesz, w jaki sposób należy ćwiczyć swój...
neurony
Neuron lub komórka nerwowa (z greckiego νεῦρον „włókno; nerw ”) to wysoce wyspecjalizowana komórka, strukturalna i funkcjonalna jednostka układu nerwowego. Neuron to elektrycznie pobudliwa komórka, która jest przeznaczona do odbierania, przetwarzania, przechowywania, przesyłania i wysyłania informacji z zewnątrz za pomocą sygnałów elektrycznych i chemicznych.
Naurony – wygląd
Typowy neuron składa się z ciała komórkowego, dendrytów i pojedynczego aksonu. Neurony mogą łączyć się ze sobą, tworząc sieci neuronowe. Ze względu na granicę układu nerwowego i kierunek przekazywania informacji neurony dzielimy na receptorowe (graniczne, odbierają sygnały z zewnątrz, tworzą na ich podstawie i przekazują informacje do układu nerwowego), efektorowe (graniczne, przekazują sygnały z układu nerwowego do komórek zewnętrznych) i wstawkowe (wewnętrzne do układu nerwowego).
O złożoności i różnorodności funkcji układu nerwowego decydują interakcje między neuronami, a także między neuronami a mięśniami i gruczołami. Oddziaływanie to zapewnia zestaw różnych sygnałów przekazywanych przez jony. Jony generują ładunek elektryczny (potencjał czynnościowy), który przemieszcza się przez ciało neuronu.
Neurony zostały po raz pierwszy odkryte w 1837 roku przez Jana Purkinjego podczas badania komórek móżdżku.
Funkcja neuronów
Neurony mają zdolność komunikowania się dokładnie, szybko i na duże odległości z innymi komórkami, czy to nerwowymi, mięśniowymi czy gruczołowymi. Sygnały elektryczne zwane impulsami nerwowymi są przekazywane przez neurony.
Te impulsy nerwowe wędrują przez neuron, zaczynając od dendrytów, aż docierają do przycisków końcowych, które mogą łączyć się z innym neuronem, włóknami mięśniowymi lub gruczołami. Połączenie między jednym neuronem a drugim nazywa się synapsą.
Neurony tworzą i łączą ze sobą trzy elementy układu nerwowego: czuciowy, ruchowy i integrujący lub mieszany; W ten sposób bodziec przechwycony w jakimś obszarze czuciowym dostarcza pewnych informacji, które są przekazywane przez neurony i analizowane przez komponent integrujący, który może opracować odpowiedź, której sygnał jest przewodzony przez neurony. Ta odpowiedź jest wykonywana poprzez działanie motoryczne, takie jak skurcz mięśni lub wydzielanie gruczołów.
neurony (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.