otyłość

Czym jest otyłość?

Otyłość jest zaburzeniem odżywiania, w którym organizm ma przerost tkanki tłuszczowej,  który jest szkodliwy dla zdrowia. Otyłość, a zwłaszcza otyłość brzuszna, zwiększają ryzyko większości chorób, zwłaszcza chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, bezdechu sennego, niektórych rodzajów raka i choroby zwyrodnieniowej stawów. Otyłość jest zwykle spowodowana połączeniem nadmiernego spożycia kalorii, braku aktywności fizycznej i predyspozycji genetycznych, ale w niektórych przypadkach otyłość może być również spowodowana głównie czynnikami genetycznymi lub jakąś chorobą endokrynologiczną, skutkami ubocznymi leków lub może wynikać z innych chorób.

Leczenie otyłości

Kiedy nie można powiedzieć, że otyłość jest spowodowana jakąkolwiek chorobą podstawową, najważniejszym sposobem leczenia jest zmiana diety,  ćwiczenia, a także psychoterapia, która pomaga zmienić swoje życie, na tyle by zdrowy – chudszy  sposób życia miał głębokie podstawy. W ciężkich przypadkach otyłości objętość żołądka jest zmniejszana chirurgicznie za pomocą balonu, operacji żołądka lub operacji jelit. Interwencje mają na celu szybsze osiągnięcie przez daną osobę uczucia sytości oraz zmniejszenie ilości energii wchłanianej z pożywienia. Eksperci uważają otyłość za jedno z największych zagrożeń zdrowia XXI wieku.

Ciekawostka

Otyłość jest dziś napiętnowana w świecie zachodnim, ale wcześniej była postrzegana jako oznaka bogactwa i płodności, co nadal obowiązuje w niektórych obszarach Afryki.

Psychologia, psychoterapia, a otyłość

Leczenie psychologiczne składa się głównie z psychoterapii terapii. W zależności od nurtu psychoterapii z wybranym terapeutą. Przeprowadzany jest szereg zabiegów mających na celu przywrócenie zdrowych nawyków żywieniowych. Przykładowo: pacjenci często wykorzystują jedzenie jako nagrodę dla siebie, w terapii ważne jest, aby pacjent obrał nowe wzorce nagradzania się. Psychoterapia tez ma czynnik motywujący, gdyż pacjenci z otyłością często ma za sobą wiele niepowodzeń. Terapeuta pobudza nadzieję, a także pomaga w racjonalnej walidacji trudności, jakich doświadcza pacjent w związku z poczuciem własnej wartości.

otyłość (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:

Anoreksja – Jadłowstręt psychiczny

Anoreksja – Jadłowstręt psychiczny

Jadłowstręt psychiczny (anoreksja z greki. anorexia nervosa: „brak, pozbawienie”, orexis = „apetyt”) to zaburzenie odżywiania, które  charakteryzujące się znacznie obniżoną masą ciała, wywołane celowo i/ lub wspierane przez samego pacjenta, w celu utraty wagi lub zapobiegania przybieraniu na wadze. Najczęściej występuje u dziewcząt. Wielu ekspertów uznaje to za formę samookaleczenia. W anoreksji występuje patologiczne pragnienie utraty wagi, któremu towarzyszy silny lęk przed otyłością. Pacjent ma zniekształcone postrzeganie swojego wyglądu fizycznego i ciągle nieustającą obawę przed przybraniem na wadze, nawet jeśli nie jest to faktycznie obserwowane. Wiele pacjentek to młode kobiety, które charakteryzują się obsesją na punkcie wizerunku ciała (myślą, że są „grubie”),

Bulimia nervosa

Bulimia nervosa

Bulimia nervosa to zaburzenie odżywiania polegające na nieprawidłowym spożywaniu pokarmów. To zaburzenie odżywiania charakteryzujące się powtarzającymi się napadami przejadania się, a przy tym do nadmiernej troski o kontrolę masy ciała, co prowadzi do podjęcia ekstremalnych środków mających na celu zmniejszenie wpływ tego, co się zjadło masę ciała.

Wybierz terapeutę:

Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?

Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.