panika

Panika to nagłe uczucie strachu, które jest tak silne, i dominujące że potrafi wyłączyć logiczne myślenie, zastępując je przytłaczającym uczuciem lęku i gorączkowym podnieceniem, można to porównać do przygotowania „zwierząt do walki” lub „ucieczki”. Panika może wystąpić u jednostek czasem jednak wyjątkowo manifestuje się nagle w społecznościach, np. masowa panika.

Panika jest mechanizmem który zwykle działa na naszą korzyść, jednakże jeśli doświadczamy jej zbyt często w sytuacjach w których inni jej nie doświadczają, warto zacząć się zastanawiać nad tym mechanizmem, nad tym co tak w zasadzie się pod nim kryje i co dla nas oznacza. Jeżeli ataki paniki nachodzą nas zbyt często i przeszkadzają w normalnym codziennym funkcjonowaniu dobrze jest rozważyć kontakt z psychologiem, psychoterapeutą który podczas konsultacji może sprawdzić czy jest to rzeczywisty problem.

Ciekawostka: Prehistoryczne mężczyźni używali masową panikę jako technikę podczas polowania na zwierzęta. Stada reagowały na niezwykle silne dźwięki lub nieznane efekty wizualne, uciekając kierowane w były skierowane w stronę urwiska, gdzie ostatecznie skakały na śmierć.

panika (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:

Ataki Paniki – psychoterapia (leczenie)

Ataki paniki są zwykle przejawem skrajnego niepokoju. Lęk jest częstym schorzeniem i normalną reakcją, w momencie poczucia strachu lub zagrożenia. Ataki paniki są bardzo niepokojące. Najczęstsze objawy ataków paniki to szybkie bicie serca, kołatanie serca, drżenie,...

Stres – Psychoterapia

Stres czasami przytłacza nas i zatrzymuje nas w wielu codziennych sytuacjach. Objawy stresu to: gniew, ataki paniki, wycofanie społeczne, nadmierne pobudzenie, poczucie krzywdy, uzależnienia seksualnego i wzrost używania narkotyków i alkoholu. Wysoki poziom stresu...

Wybierz terapeutę:

Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?

Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.