Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (w skrócie OCD) to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się powtarzającym się pojawianiem się natrętnych myśli – obsesji – wywołujących dyskomfort, zmartwienie, strach. Obsesje połączone ze współistniejącymi powtarzającymi się, zrytualizowanymi zachowaniawaniami – kompulsjami – które mają skutkować zmniejszeniem lęku lub złagodzeniem napięcia. Obsesje i kompulsje są często powiązane i mimo, że często są uznawane za irracjonalne przez osoby z tym zaburzeniem, to osoby te nie dają rady ich powstrzymać. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne na ogół nie są one oparte na urojeniowych interpretacjach.
tryptofan
Co to jest Tryptofan?
Tryptofan (nazwa skrótowa Trp) to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów białkowych. Tryptofan jest niezbędny w organiźmie ludzkim. Wiele zwierząt i ludzi nie potrafi syntetyzować tryptofanu: muszą go pozyskiwać z diety, co czyni go niezbędnym aminokwasem. Tryptofan jest również prekursorem neuroprzekaźnika serotoniny hormonu melatoniny i witaminy B3.
Funkcje i właściowości tryptofanu
Tryptofan pełni funkcję prekursora biochemicznego dla następujących związków:
- Auksyny (klasa fitohormonów), które są syntetyzowane z tryptofanu.
- Kynurenina, do której głównie (ponad 95%) metabolizowany jest tryptofan. Za syntezę kinureniny z tryptofanu odpowiedzialne są dwa enzymy: 2,3-dioksygenaza indoloaminy (IDO) w układzie odpornościowym i mózgu oraz dioksygenaza tryptofanu (TDO) w wątrobie. Szlak kinureninowy katabolizmu tryptofanu jest zmieniony w kilku chorobach, w tym w zaburzeniach psychiatrycznych, takich jak schizofrenia, w depresji i chorobie afektywnej dwubiegunowej.
- Niezbędny aminokwas pomaga organizmowi wytwarzać własne białka.
- Tryptofan jest niezbędny do wydzielania przez szyszynkę melatoniny, która jest hormonem mózgowym.
- Wspomaga sen, ponieważ serotonina jest prekursorem hormonu melatoniny, niezbędnego do regulowania dobowego cyklu snu i czuwania.
- W niektórych przypadkach obserwuje się działanie przeciwdepresyjne związane z serotoniną.
- Uspokajające działanie serotoniny działa przeciwlękowo.
- Tryptofan jest bardzo przydatny w problemach z zaburzeniami odzywiania, gdzie składnik lękowy jest bardzo ważny (np. w bulimii).
- Tryptofan pomaga serotoninie kontrolować apetyt, dzięki czemu unika się typowego niepokoju związanego z jedzeniem, zwłaszcza u osób, które nie mogą przestać jeść przez cały dzień.
- Działając na stres, może pomóc nam „odbić się” w celu kontrolowania poziomu insuliny, ponieważ hormon ten ma duży wpływ na stan naszego układu nerwowego.
- Stosuje się go w przypadkach agresywności z powodu napięcia nerwowego z powodu lęku.
- Pomaga w tworzeniu witaminy B3 lub niacyny. W rzeczywistości na każde 60 miligramów tryptofanu w diecie nasze ciała wytwarzają 1 mg niacyny.
- Bardzo ważne jest przyjmowanie go pół godziny przed posiłkiem lub poza posiłkami, w przeciwnym razie działa jak prosty aminokwas lub białko, ale nie spełnia swojej korzystnej funkcji na układ nerwowy.
Tryptofanu nie należy samodzielnie stosować razem z lekami przeciwdepresyjnymi lub uspokajającymi bez zgody lekarza specjalisty.
L -5-hydroksytryptofan (5-HTP) jest skuteczniejszym wariantem tryptofanu.
Źródła tryptofanu w diecie
Tryptofan jest aminokwasem egzogennym, to znaczy jest pozyskiwany tylko z pożywienia. Obfituje w pokarmy bogate w białko takie jak:
- jajka,
- amarantus,
- mleko,
- produkty pełnoziarniste,
- czekolada, czyste kakao,
- owies,
- daktyle,
- sezam,
- ciecierzyca,
- nasiona słonecznika,
- pestki dyni,
- orzeszki ziemne,
- banany,
- dynia,
- spirulina
- nabiał m.in. twarożek,
- czerwone mięso,
- ryby,
- kurczak
- migdały,
- rośliny strączkowe, takie jak soja, soczewica i fasola.
Osoby, które nie jedzą tych produktów, są bardziej narażone na niedobór tryptofanu, podobnie jak osoby, które doświadczają wysokiego poziomu stresu. Do prawidłowego metabolizmu tryptofanu niezbędny jest odpowiedni poziom witaminy B6 i magnezu. Zalecane dzienne spożycie tryptofanu wynosi 3,5 mg dziennie na kilogram masy ciała. Odpowiednik 245 mg dla osoby ważącej 70 kg. Chociaż dzienne potrzeby mogą być wyższe u osób z depresją.
tryptofan (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.