zaburzenia odżywiania

Co to są zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania  to rodzaj zaburzenia psychicznego, który objawia się poważnym zaburzeniem zachowań związanych z jedzeniem. Zwykle zaburzeniom odżywiania towarzyszą skrajne restrykcje dietetyczne pacjenta i nadmierne spożycie pokarmów, co powoduje różne problemy zdrowotne pacjenta.

Bulimia i anoreksja

Najpopularniejsza zaburzenia odżywiania to anoreksja – jadłowstręt psychiczny i bulimia.  Łatwo jest myśleć o jadłowstręcie psychicznym i bulimii jako o zjawiskach sprzecznych, ale istnieje około 60-70% przypadków przejścia z jadłowstrętu psychicznego do bulimii, czasami uważa się ją za tę samą chorobę o różnych stopniach zaawansowania. Dlatego jedynym wskaźnikiem odróżniającym jadłowstręt psychiczny od bulimii jest zasadniczo to, czy masa ciała jest utrzymywana w dolnej granicy prawidłowej masy ciała.

Skutki nieleczonych zaburzeń odżywiania

W zależności od wariantu i nasilenia zaburzenia odżywiania są mniej lub bardziej dotkliwie zagrażające życiu. Wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne chorych.  Wszystkie zaburzenia odżywiania mają konsekwencje ogólnoustrojowe, niezależnie od tego, czy są to przejadanie się, czy głód.

Zaburzenia odżywiania, a śmierć

Zaburzenia odżywiania mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ znacząco wpływają na zdrowie fizyczne pacjenta, szczególnie w przypadku jadłowstrętu psychicznego i bulimii, gdzie organizm prawie nie otrzymuje żadnych niezbędnych składników odżywczych. W najgorszym przypadku zgon może nastąpić w wyniku zaburzeń odżywiania, nawet jeśli masa ciała pacjenta nie jest wyraźnie niska, występują inne problemy, jak np. problemy z sercem itd.

Samopoczucie osób z zaburzeniami odżywiania

Cierpienie dotkniętych chorobą jest ogromne, a choroba często silnie wiąże się ze wstydem. Nawet osoba o normalnej wadze może cierpieć na zaburzenia odżywiania, Im szybciej osoba chora otrzyma pomoc, tym mniejszy efekt ma choroba.

Zaburzenia odżywiania, a inne problemy zdrowotne

Zaburzenia odżywiania prowadzą do kilku innych zaburzeń, częściowo dlatego, że żywność ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, a częściowo dlatego, że organizm stara się dostosować do stanu odżywiania. Dolegliwości związane z zaburzeniami odżywiania można więc zauważyć w funkcjonowaniu gruczołów hormonalnych, takich jak tarczyca, w przewodzie pokarmowym  w poziomie hormonu wzrostu, w układzie rozrodczym, w gęstości kości, poziomie kortyzolu.

Leczenie zaburzeń odżywiania

Leczenie zaburzeń odżywiania to skomplikowany proces, który często powinien być koordynowany przez lekarza specjalistę dietetyka i zaufanego psychoterapeutę

zaburzenia odżywiania (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:

Anoreksja – Jadłowstręt psychiczny

Anoreksja – Jadłowstręt psychiczny

Jadłowstręt psychiczny (anoreksja z greki. anorexia nervosa: „brak, pozbawienie”, orexis = „apetyt”) to zaburzenie odżywiania, które  charakteryzujące się znacznie obniżoną masą ciała, wywołane celowo i/ lub wspierane przez samego pacjenta, w celu utraty wagi lub zapobiegania przybieraniu na wadze. Najczęściej występuje u dziewcząt. Wielu ekspertów uznaje to za formę samookaleczenia. W anoreksji występuje patologiczne pragnienie utraty wagi, któremu towarzyszy silny lęk przed otyłością. Pacjent ma zniekształcone postrzeganie swojego wyglądu fizycznego i ciągle nieustającą obawę przed przybraniem na wadze, nawet jeśli nie jest to faktycznie obserwowane. Wiele pacjentek to młode kobiety, które charakteryzują się obsesją na punkcie wizerunku ciała (myślą, że są „grubie”),

Bulimia nervosa

Bulimia nervosa

Bulimia nervosa to zaburzenie odżywiania polegające na nieprawidłowym spożywaniu pokarmów. To zaburzenie odżywiania charakteryzujące się powtarzającymi się napadami przejadania się, a przy tym do nadmiernej troski o kontrolę masy ciała, co prowadzi do podjęcia ekstremalnych środków mających na celu zmniejszenie wpływ tego, co się zjadło masę ciała.

Symptomy zaburzeń odżywiania

Symptomy zaburzeń odżywiania

Jak rozpoznać czy ktoś ma problemy z bulimią? Jak sprawdzić czy ktoś ma problemy z anoreksią? Jak roznać czy top już jest pora po sięgniecie, po specjalistyczną pomoc (np. psychoterapię) ? Jest kilka czynników które sa pewnego rodzaju wskazówki, a są to: Jedzenie w...

Wybierz terapeutę:

Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?

Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.