Dzisiejsze tempo życia i wielość otaczających nas bodźców sprawiają, że każdy jest narażony na duży stres. O ile do pewnego momentu działa mobilizująco, to jego nadmiar nie tylko pogarsza ogólne samopoczucie i rzutuje na codzienne funkcjonowanie, ale też wpływa na zwiększenie ryzyka występowania wielu chorób. Naukowcy coraz częściej mówią o tym, że na zdrowie psychiczne, a więc również radzenie sobie ze stresem, wpływa mikrobiota jelitowa.
W zależności od diety, wieku, warunków sanitarnych i wielu innych czynników skład mikrobioty jelitowej jest inny. Każdy człowiek ma unikalny zestaw drobnoustrojów zasiedlających jego jelita, co sprawia, że oddziałują one na organizm w indywidualny sposób. Do podstawowych zadań bakterii jelitowych zalicza się rozkładanie resztek jedzenia, tworzenie witamin z grupy B i witaminy K oraz wpływ na zwiększenie odporności. Okazuje się, że oprócz tego pełnią też mniej oczywiste funkcje, jak oddziaływanie na mózg i psychikę.
Czym są psychobiotyki?
Pojęcie psychobiotyków jest stosunkowo nowe, bo używa się go od 2013 roku. Są to bakterie probiotyczne, które oddziałują na układ nerwowy, immunologiczny i dokrewny. Oznacza to, że odgrywają rolę w syntezie serotoniny, histaminy, melatoniny i cytokin przeciwzapalnych, dodatkowo obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Działanie psychobiotyków
W ostatnich latach psychobiotyki stały się przedmiotem wielu badań naukowych, gdzie ich wpływ na mikrobiotę jelitową został potwierdzony. Poprawiają funkcje poznawcze i nastrój, a także zmniejszają lęk. Z tego względu wykorzystuje się je coraz chętniej przy leczeniu chorób układu nerwowego. Warto jednak o nich pomyśleć nie tylko wtedy, kiedy lekarz zdiagnozuje jednostkę chorobową, ale i jako formę suplementacji. Systematyczne przyjmowanie psychobiotyków może korzystnie wpłynąć na dolegliwości układu pokarmowego wywołane stresem. Dzięki nim zmniejsza się poziom kortyzolu we krwi, za to zwiększa się synteza serotoniny. Serotonina ma wpływ na nastrój i jej działanie wykorzystuje się m.in. w leczeniu depresji. O suplementacji psychobiotykami powinny pomyśleć w pierwszej kolejności osoby mierzące się z dużym stresem, uczęszczające na terapię i mające nadmiar bodźców.
Jak wybrać psychobiotyki?
Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nie wszystkie bakterie probiotyczne to psychobiotyki. Jeśli chcemy wzbogacić swoją dietę o psychobiotyki, musimy dobrze przyjrzeć się składowi produktu. Do psychobiotyków zaliczamy bakterie:
– Lactobacillus casei,
– Lactobacillus helveticus,
– Lactobacillus rhamnosus,
– Lactobacillus reuteri,
– Bifidobacterium infantis,
– Bifidobacterium longum.
Preparaty, które je zawierają, mogą być w formie kapsułek albo płynów. Warto jednak wiedzieć, że forma płynna zapewnia skuteczniejszą kolonizację jelit. Bakterii probiotycznych w jelitach zostanie więcej, dlatego będą działać efektywniej. Przykładem produktu wykazującego wysoką skuteczność jest noee, a więcej na jego temat można znaleźć na stronie https://noee.me/.
W jakich produktach spożywczych można znaleźć psychobiotyki
Aby mieć pewność, że do jelit trafiają konkretne bakterie probiotyczne, warto sięgnąć po psychobiotyki renomowanych producentów. Jednak oprócz tego możemy zadbać, by w naszej diecie były produkty spożywcze, w których również występują różne szczepy bakterii probiotycznych. Źródłem probiotyków jest na przykład jogurt, w którym są szczepy Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Drożdże probiotyczne zawiera także kefir i maślanka. Wzrostowi korzystnych bakterii sprzyja fermentacja warzyw, dlatego probiotyki można znaleć w kiszonych ogórkach, kapuście i kimchi.