Choroby psychosomatyczne

utworzone przez | lut 27, 2016 | Psychoterapia Psychodynamiczna | 0 komentarzy

Więcej o chorobach psychosomatycznych znajdziesz na stronach:

 

Słowo „psychosomatyczne” pochodzi z połączenia dwóch wyrazów „psyche” – umysł i „soma” – ciało. Choroby psychosomatyczne to problemy medyczne charakteryzujące się dużym wpływem problemów psychologicznych i emocjonalnych na fizyczny stan pacjenta.
Duży wpływ naszych umysłów na stan naszego zdrowia nie jest w dzisiejszych czasach niezwykłym konceptem. Znany jest „efekt placebo” gdy osoba objawy osoby chorej zmniejszają się mimo, że podawane lekarstwa są tylko „atrapą” – np. mieszaniną mąki z cukrem bez właściwości leczniczych. Umysł i emocje mogą mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie, zarówno pozytywny jak i negatywny.

Należy w tym wypadku zaznaczyć, że wpływ psychiki na ciało przy różnych problemach jest nierówny. W niektórych schorzeniach czy przypadłościach, jak się zdaje psychika gra kluczową jeśli nie wyłączną rolę, w innych jest tylko jedną z przyczyn schorzenia. W związku z tym definicja choroby psychosomatycznej jest płynna jak i lista chorób uznawanych za psychosomatyczne.

Do najczęściej przytaczanych zaburzeń psychosomatycznych należą:

  • astma oskrzelowa,
  • choroba niedokrwienia serca i nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • nadczynność tarczycy,
  • niektóre choroby skóry,
  • zaburzenia żywienia,
  • zapalenie jelita grubego.

Lista zaburzeń o potencjalnym podłożu psychosomatycznym jest dłuższa i może zawierać tak niespecyficzne symptomy jak bóle mięśni, głowy, czy mdłości. W przypadku gdy badania nie wskazują jednoznacznie na fizyczną przyczynę tych dolegliwości (jak np. infekcja) istnieje podejrzenie zaburzeń psychosomatycznych.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi zaburzeń psychosomatycznych mogą być czynniki wewnętrzne jak cechy osobowości ( np. skłonność do lęku, stresu), negatywne schematy zachowań (tłumienie emocji, unikanie rozwiązywania problemów) jak i zewnętrzne jak stresujące środowisko (rodzinne, pracy) lub przeżyte a niewyleczone traumy.

Gdy rozwinie się zaburzenie psychosomatyczne często potrzebna jest pomoc dwóch specjalistów – lekarza i psychoterapeuty. Podczas gdy leczy objawy, psychoterapeuta szuka prawdziwych głębokich podstaw zaburzenia.

Praca w przypadku chorób psychosomatycznych jest bardzo trudna. Powiązanie emocji z ciałem to ciągle nowy temat… ale nie znaczy też, że się nie da. Ważna jest współpraca z psychoterapeutą i poziom zrozumienia. Trzeba przede wszystkim wiedzieć, że psychoterapia w tym przypadku nie jest tabletką i nie da się jej tak stosować. Przyczyny zaburzeń psychosomatycznych często znajdują się tam, gdzie się ich nie spodziewamy… a tym bardziej nawet nie mamy ochoty o tym mówić…bo wydaje się że choroba z daną rzeczą nie ma nic wspólnego…

Przykładowo idąc z bólem kręgosłupa do psychoterapeuty jako z chorobą psychosomatyczną nie spodziewaj się że będziesz mówił o tym gdzie Cię boli i na ile to Ci przeszkadza. Przygotuj się raczej na dokładną analizę Twoich zachowań, na uczenie się zrozumienia siebie samego i procesów zachodzących w Twoich relacjach…. I mimo, że na pierwszy rzut oka nie będzie miało jedno z drugim nic wspólnego, taka droga prowadzić będzie do zdrowia i pozbycia się bólów w kręgosłupie… Jak? Jakim cudem?

Przyczyny można szukać u podstaw… zakłada się że zaburzenie psychosomatyczne to próba wyrażenia przez ciało, tego co chcielibyśmy sami wyrazić słowami, emocjami, jednak z jakiegoś powodu coś nas kiedyś zahamowało lub sami się zahamowaliśmy… ciało wtedy przejęło opcję wyrażania. Analizując siebie samego, swoje zachowania… dochodzimy do tego jakie mechanizmy działają w naszym organizmie, i w naszych relacjach, dochodzimy też w trakcie pracy z terapeutą do tych uczuć, emocji które powinniśmy poczuć… a zamiast nich czujemy bóle.

0 komentarzy