Nie umiem pokochac siebie…
Jestem do niczego…
Jestem beznadziejny…
BojÄ™ siÄ™ zrobić cokolwiek bo i tak nic mi nie wychodzi…
Nie zasÅ‚ugujÄ™ na szczęście…
Niska samoocena, przyczyny – leczenie
Cenić siebie to znaczy zobaczyć w sobie wartoÅ›ciowego, godnego czÅ‚owieka. Ludzie cierpiÄ…cy z powodu niskiej samooceny majÄ… problem z powiedzeniem „jestem dobrym czÅ‚owiekiem”, „lubiÄ™ siebie”, „akceptujÄ™ siebie”, „zasÅ‚ugujÄ™ na szczęście”.
Stan ten może być 'staÅ‚y’, jednak u wiÄ™kszoÅ›ci pojawia siÄ™ on w szczególnych sytuacjach, momentach w życiu, np. z powodu utraty, lub braku pracy, kontaktu ze specyficznymi osobami.
Niska samoocena może objawiać się w postaci takich objawów jak:
- brak motywacji;
- znudzenie życiem;
- brak oczekiwań od życia;
- pragnienie by życie było lepsze;
- negatywne nastawienie do swoich zdolności i możliwości;
- poczucie beznadziejności;
- przygnębienie.
Nie należy mylić samooceny z pewnością siebie, jest to co innego. Nawet osoby występujące publicznie będące pewne siebie, mogą mieć niską samoocenę.
Leczenie, Terapia i poradnictwo dla niskiej samooceny:
Praktyka psychoterapii radzi sobie z poczuciem niskiej samooceny poprzez badanie z pacjentem, sposobu w jaki negatywne przekonania ewoluowaÅ‚y na przestrzeni życia. Ważne jest poznanie czasu i okolicznoÅ›ci kiedy niska samoocena pojawiÅ‚a siÄ™ życiu pacjenta – czy niedawno lub czy pochodzi z wczesnych doÅ›wiadczeÅ„. W zależnoÅ›ci od tych okolicznoÅ›ci podejmowane sÄ… odpowiednie interwencje, które majÄ… za zadanie przeciwdziaÅ‚anie negatywnym wzorcom myÅ›lenia o sobie. Psychoterapia w tej dolegliwoÅ›ci pomaga rozwijać silniejsze wewnÄ™trzne poczucie jaźni i wiary w siebie zapewniajÄ…c peÅ‚niejsze lepsze życie.