Nasz mózg to niezwykły narząd, który zapewnia nam możliwość myślenia, pamięci, odczuwania i wyrażania siebie. Jest także odpowiedzialny za nasze zdrowie psychiczne. Warto zadbać o to, by pracował prawidłowo i sprawnie. Czy wiesz, w jaki sposób należy ćwiczyć swój mózg, aby zwiększyć jego moc? Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co wpływa na prawidłową pracę mózgu u dzieci i dorosłych, przeczytaj artykuł do końca.
Czym jest neuropatyczność mózgu?
Na początku kilka słów o neuropatyczności mózgu. Neuropatyczność to umiejętność mózgu do tworzenia nowych połączeń między neuronami. Powstają one w momencie, w którym angażujemy nasz mózg do pracy.
Możemy to robić, wykonując konkretne ćwiczenia rozwijające mózg, a także ćwiczenia związane z nabywaniem umiejętności życia codziennego, takich jak:
- nauka chodzenia u niemowląt,
- nauka języka obcego u starszych dzieci,
- czy jazda samochodem u dorosłych.
Neuropatyczność to cecha mózgu, która towarzyszy nam przez całe życie niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Co więcej, każdy z nas może zadbać o wydajność swojego mózgu dzięki prostym ćwiczeniom.
Ćwiczenia rozwijające mózg dla dzieci
Nie od dziś wiadomo, że najlepsza nauka to ta poprzez zabawę. Dlatego wybierając aktywności dla swojego dziecka, warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zaproponować mu zabawy, które będą stymulowały mózg do pracy. Piosenki z elementami naśladowania, zabawy sensoryczne czy różnego rodzaju sortery, doskonale sprawdzą się w przypadku dzieci od 0 do 3 roku życia. Natomiast dla starszaków warto wykorzystać gry angażujące pamięć (memory) czy gry logiczne (krzyżówki, rebusy i zagadki).
Ćwiczenie oburęczności
Najlepsze ćwiczenia dla zwiększenia potencjału swojego mózgu możesz wykonywać podczas codziennych czynności. Jeżeli na co dzień jesteś osobą praworęczną, postaraj się zaangażować lewą dłoń i odwrotnie. Nasz mózg ćwiczy najefektywniej, kiedy uczy się nowych rzeczy. W sytuacjach życia codziennego wykonuj czynności, takie jak trzymanie sztućców, obsługa myszki od komputera czy pisanie ręką, która na co dzień nie jest dominująca. Będziesz zaskoczony, w jak szybkim tempie dłoń przywyknie do nowej sytuacji. Twój mózg stworzy dzięki temu nowe połączenia między neuronami. Poprawisz w ten sposób zdolności umysłowe i koordynację ruchową.
Nauka języków obcych – czy a ukryte korzyści dla mózgu?
Warto zacząć naukę języków obcych od najmłodszych lat. Wtedy mózg rozwija się najintensywniej. Nie chodzi tu tylko o korzyść posługiwanie się obcym językiem, która z oczywistych względów jest wartością samą w sobie. Zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy posługują się przynajmniej jednym dodatkowym językiem obcym, charakteryzują się większą zdolnością do utrzymania skupienia i koncentracji uwagi. Dlaczego tak się dzieje? Ucząc się nowego języka, angażujesz inne części swojego mózgu. To znaczy, że w momencie, kiedy używasz drugiego języka, Twój mózg hamuje obszary odpowiadające za pierwszy język. Ta dodatkowa praca ma wpływ na ogólną kontrolę uwagi i poprawę funkcji poznawczych. Dwujęzyczność opóźnia proces otępienia, który pojawia się w podeszłym wieku.
Jak marzenia i fantazje wpływają na rozwój naszego mózgu?
Każdy wielki postęp w nauce ma swój początek w marzeniach. Porzucenie przyjętych norm społecznych i podjęcie próby wykonania czegoś, co dla innych wydaje się niemożliwe, od zawsze było podstawą sukcesu wielkich twórców i wynalazców. Dorośli trzymający się reguł i wyznaczonych schematów to z całą pewnością osoby, na których można polegać. Jednak aby stworzyć coś innowacyjnego, mózg musi dostać szansę na tworzenie niespodziewanych skojarzeń. Właśnie w ten sposób rozwija się nasza kreatywność. Skłonności do marzycielstwa mają silny związek z potencjałem intelektualnym. Nie traktuj ich zatem w złych kategoriach.
– Artykuł sponsorowany