Jestem psychologiem psychoterapeutą, pracującym w nurcie psychodynamicznym. Zajmuję się pomocą osobom dorosłym w formie:
- terapii krótkoterminowej, skoncentrowanej na zrozumieniu konkretnego problemu lub dylematu
- psychoterapii długoterminowej, której celem jest głębsza i bardziej trwała zmiana wewnętrzna. Ten rodzaj psychoterapii jest zalecany w przypadku:
- zaburzeń nastroju (np. depresja),
- zaburzeń lękowych (fobie, nerwica obsesyjno-kompulsywna, reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, hipochondryczne, zaburzeń odżywiania się (anoreksja, bulimia),
- zaburzeń snu (np. lęki nocne, bezsenność, hipersomnia),
- dysfunkcji dot. życia seksualnego, zaburzeń osobowości
- wsparcia w kryzysie, czyli trudności sytuacji, przekraczającej możliwości samodzielnego poradzenia sobie, gdzie celem jest redukcja niepokoju i przywrócenie równowagi wystarczającej do przezwyciężenia problemów i zaadaptowania się do zamian
- wsparcia w rozwoju osobistym, polegającego na pogłębieniu rozumienia swoich potrzeb i motywacji, poszerzeniu świadomości podejmowanych wyborów
Posiadam 9-letnie doświadczenie w pomocy psychologicznej w zakresie diagnozy, psychoedukacji i poradnictwa, a w 2009 roku rozpoczęłam praktykę psychoterapeutyczną.
Ukończyłam studia wyższe na kierunku psychologia na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie szkolenia podyplomowe uprawniające mnie do wykonywania zawodu psychoterapeuty:
- 4-letnią Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej, akredytowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne,
- 2,5-letnie szkolenie w podejściu systemowym w terapii rodzin, atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz
- pakiet kursów organizowanych przez Stowarzyszenie Interwencji i Pomocy Psychologicznej „Vivos Voco”, przygotowujący do udzielania pomocy w sytuacjach kryzysowych.
Doświadczenie kliniczne i psychoterapeutyczne zdobyłam w ramach:
- praktyk na ogólnopsychiatrycznym oddziale szpitala im. J. Babińskiego w Krakowie,
- stażu wymaganego do uzyskania Certyfikatu Psychoterapeuty w Oddziale Dziennym Leczenia Zaburzeń Nerwicowych i Behawioralnych Zakładu Psychoterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz
- Poradni Zdrowia Psychicznego w Centrum Medycznym „Maszachaba”, gdzie od 7 lat pracuję na stanowisku psychologa psychoterapeuty.
Pracuję w podejściu psychodynamicznym, czyli w oparciu o koncepcje psychoanalityczne i wiedzę psychiatryczną. W rozumieniu drugiego człowieka i jego problemów istotne jest dla mnie uwzględnienie nieświadomości. Psychoterapia polega na poszukiwaniu nieuświadomionych mechanizmów, pragnień, potrzeb, motywów, konfliktów, które wyjaśniają objawy i przyczyny dla których osoba cierpi, powtarzając niekorzystne dla siebie zachowania. Ważne jest zrozumienie, jak w toku doświadczeń z okresu dzieciństwa i późniejszych doszło do ukształtowania wzorców, według których budowane są nowe relacje. W trakcie terapii analizie podawana jest też relacja terapeutyczna, w której szuka się śladów tego, co nawykowe, a nieuświadomione: jak pacjent interpretuje drugiego człowieka, w jaki sposób się z nim wiąże. Efektem terapii jest uzyskanie nowego rozumienia swojego życia psychicznego i świata zewnętrznego, co staje się narzędziem do wprowadzania korzystnych zmian.
Należę do Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej i stale rozwijam swoje umiejętności i wiedzę, uczetnicząc w licznych szkoleniach i konferencjach. W trosce o dobro pacjenta i wysokie standardy pracy terapeutycznej, regularnie korzystam z superwizji u J. Kitrasiewicza – certyfikowanego superwizora, kierownika Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej.
Kontakt:
- Beliny-Prażmoskiego 25/6, 31-514 Kraków
- tel 515 184 005
- e-mail katarzyna.wozniakiewicz@interia.pl
- www: Psycholog Kraków