Jadłowstręt psychiczny (anoreksja z greki. anorexia nervosa: „brak, pozbawienie”, orexis = „apetyt”) to zaburzenie odżywiania, które charakteryzujące się znacznie obniżoną masą ciała, wywołane celowo i/ lub wspierane przez samego pacjenta, w celu utraty wagi lub zapobiegania przybieraniu na wadze. Najczęściej występuje u dziewcząt. Wielu ekspertów uznaje to za formę samookaleczenia. W anoreksji występuje patologiczne pragnienie utraty wagi, któremu towarzyszy silny lęk przed otyłością. Pacjent ma zniekształcone postrzeganie swojego wyglądu fizycznego i ciągle nieustającą obawę przed przybraniem na wadze, nawet jeśli nie jest to faktycznie obserwowane. Wiele pacjentek to młode kobiety, które charakteryzują się obsesją na punkcie wizerunku ciała (myślą, że są „grubie”),
kacheksja
Co to jest kacheksja?
Kacheksja to głębokie osłabienie organizmu (utrata wagi, zmęczenie, zanik mięśni itp.) połączone z ciężkim niedożywieniem. Kacheksja nie jest chorobą samą w sobie, ale objawami innych chorób. Uszczerbek w ciele z powodu kacheksji to proces nieodwracalny przy pomocy diety i innych tego typu działań.
Kacheksja, a zaburzenia odżywiania
Kacheksję obserwuje się w przebiegu kilku chorób: jadłowstrętu psychicznego – anoreksji, nowotworów (kacheksja nowotworowa), niewydolności serca, niewydolności wątroby, niewydolności nerek, gruźlicy, AIDS, choroby Alzheimera, niektórych pierwotniaków jelitowych u pacjentów z obniżoną odpornością, a także przy niektórych chorobach autoimmunologicznych.
Kacheksja w anoreksji
Wyniszczenie organizmu z powodu anoreksji powoduje u pacjentów stan bezruchu, osłabienia i anemii, a także z powodu uszkodzenie mięśni w wyniku hiperkatabolizmu białek. Dokładny mechanizm, za pomocą którego kacheksja powoduje te objawy, jest nadal słabo poznany; prawdopodobne jest, że rolę odgrywają cytokiny zapalne.
kacheksja (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.