Bulimia nervosa to zaburzenie odżywiania polegające na nieprawidłowym spożywaniu pokarmów. To zaburzenie odżywiania charakteryzujące się powtarzającymi się napadami przejadania się, a przy tym do nadmiernej troski o kontrolę masy ciała, co prowadzi do podjęcia ekstremalnych środków mających na celu zmniejszenie wpływ tego, co się zjadło masę ciała.
narcyzm
Narcyzm to cecha charakteru polegająca na nadmiernym narcyzmie i zawyżonej samoocenie – wielkoduszności, w większości przypadków nieodpowiadającej rzeczywistości. Termin pochodzi z greckiego mitu o Narcyzie, pięknym młodzieńcu, który postanowił podziwiać swoje odbicie w wodach strumienia i odrzucił miłość nimfy Echo. Za karę był skazany na zakochanie się we własnym odbiciu i ostatecznie zamienił się w kwiat, nazwany jego imieniem.
Narcystyczne zaburzenie osobowości
Zaburzenie osobowości, charakteryzujące się wiarą we własną wyjątkowość, szczególną pozycję, wyższość nad innymi ludźmi; zawyżona opinia o ich talentach i osiągnięciach; zaabsorbowanie fantazjami o ich sukcesach; oczekiwanie bezwarunkowo dobrej postawy i niekwestionowanego posłuszeństwa ze strony innych; szukanie podziwu innych, aby potwierdzić ich wyjątkowość i znaczenie; niezdolność do okazania empatii; wyobrażenia o własnej wolności od wszelkich reguł, których zazdroszczą innym.
Trauma narcystyczna
Osobowości tych, którzy wychowali się z osobami narcystycznymi, lub po prostu mieli z nimi zbyt wiele traumatycznych doświadczeń, w wielu przypadkach noszą swoiste piętno zwane „traumą narcystyczną” i jest to zwiększona wrażliwość na wstyd, a także trudność w utrzymaniu „granic”. ” między sobą, a ludźmi wokół. Większość ludzi z narcystyczną traumą, tak jak osobowości narcystyczne, wkłada dużo wysiłku w utrzymanie poczucia własnej nadrzędności lub pokornie podporządkowuje się kaprysom innych, bojąc się stawić czoła ich gniewowi.
Tymczasem, w przeciwieństwie do prawdziwych osobowości narcystycznych, osoby narcystycznie zranione zachowują wystarczający poziom refleksji, aby móc uświadomić sobie własną zawiść, wstyd i poczucie winy.
narcyzm (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.