Jadłowstręt psychiczny (anoreksja z greki. anorexia nervosa: „brak, pozbawienie”, orexis = „apetyt”) to zaburzenie odżywiania, które charakteryzujące się znacznie obniżoną masą ciała, wywołane celowo i/ lub wspierane przez samego pacjenta, w celu utraty wagi lub zapobiegania przybieraniu na wadze. Najczęściej występuje u dziewcząt. Wielu ekspertów uznaje to za formę samookaleczenia. W anoreksji występuje patologiczne pragnienie utraty wagi, któremu towarzyszy silny lęk przed otyłością. Pacjent ma zniekształcone postrzeganie swojego wyglądu fizycznego i ciągle nieustającą obawę przed przybraniem na wadze, nawet jeśli nie jest to faktycznie obserwowane. Wiele pacjentek to młode kobiety, które charakteryzują się obsesją na punkcie wizerunku ciała (myślą, że są „grubie”),
samobójstwo
Samobójstwo lub samobójstwo to świadomy akt odebrania sobie życia. Istnieje wiele różnych czynników ryzyka dla tych, którzy zdecydują się popełnić samobójstwo, przykładami są: choroba psychiczna i/lub fizyczna, uzależnienie od narkotyków, kryzysy finansowe, utrata rodziny, nierówność, skutki uboczne substancji antydepresyjnych, zastraszanie, zadłużenie, piętno społeczne, nihilizm. Często jednak istnieje również ukryty kryzys życiowy, poczucie lub realna beznadziejność, brak wiary w przyszłość lub niska wartość własnego życia. Motywami mogą być także zmagania z egzystencjalnymi lub politycznymi rozważaniami, lub czysto religijna wina. Samobójstwo często poprzedza kryzys samobójczy. Ludzie, którzy piją więcej napojów alkoholowych niż większość, częściej popełniają samobójstwa. Czasami ludzie z bolesnymi chorobami decydują się zakończyć swoje życie, zamiast czekać na nieuniknioną śmierć.
Samobójstwo statystyki
Dla młodych ludzi samobójstwo jest dziś drugą najczęstszą przyczyną śmierci. Szacuje się, że co najmniej dwa procent wszystkich wypadków drogowych to samobójstwa. Na całym świecie ktoś zabija się co około czterdzieści sekund.
Według Światowej Organizacji Zdrowia samobójstwo jest jedną z głównych przyczyn zgonów, w ciągu ostatnich 45 lat liczba samobójstw wzrosła o około 60 proc.
Myśli samobójcze – zgłoś się po pomoc!
Każdy, kto ma natrętne myśli samobójcze, myśli o odebraniu sobie życia lub chce spróbować, powinień szybko zgłosić się po specjalistyczną pomoc. Myśli samobójcze są stosunkowo powszechne, ale około 50 procent wszystkich poważnie myśli o odebraniu sobie życia w pewnym momencie. Dla większości ludzi myśli mijają szybko, długotrwałe i powracające myśli mogą być oznaką depresji, które jest podstawa do podjęcia leczenia.
samobójstwo (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.