W tym artykule zajmiemy się uzależnieniami od różnych substancji, czyli takimi rzeczami jak: Alkoholizm Uzależnienie od palenia (uzależnienie od nikotyny) Uzależnienie od kofeiny Uzależnienie od benzodiazepin (składników leków) Uzależnienie od adrenaliny Narkomania...
uzależnienie od adrenaliny
Czym jest adrenalina (epinefryna)?
Adrenalina to hormon wydzielany z rdzenia nadnerczy jest on neuroprzekaźnikiem w zwojach i mózgowym układzie nerwowym. Wzór cząsteczkowy to C9H13NO3.
Odgrywa kluczową rolę w odpowiedzi na stres, a uwolniona do krwi podnosi tętno i ciśnienie krwi, otwiera źrenice i podnosi stężenie glukozy we krwi (poziom cukru we krwi).
Ze względu na różnicę między percepcją „substancji fizjologicznie aktywnych syntetyzowanych w organizmie” a percepcją „produktów farmaceutycznych” podręczniki i artykuły do biologii nazywają ją potocznie adrenaliną, podczas gdy w medycynie świat potocznie nazywany epinefryną.
Wpływ adrenaliny na organizm
Epinefryna jest potocznie nazywana hormonem „walki lub ucieczki”. Wywołuje reakcję stresową narządów w całym ciele, która odpowiada stanowi, w którym organizm chroni się przed wrogiem lub jest zmuszany do polowania na swoją ofiarę.
Dzieje się to między innymi poprzez:
- Reakcje powodujące zwiększenie ukrwienia narządów ruchu:
- Zwiększoną kurczliwość mięśnia sercowego.
- Rozszerzenie naczyń serca, wątroby i mięśni szkieletowych.
- Zwężenie naczyń skóry i błon śluzowych.
- Zmniejszenie ruchów przewodu pokarmowego.
- Reakcje powodujące zwiększoną wydajność wymiany gazowej w oddychaniu
- Rozluźnienie mięśni gładkich oskrzeli.
- Reakcje zwiększające wrażliwość narządów zmysłów.
- Paraliż odczuwania bólu.
- Zaburzenie erekcji.
Adrenalina jest wydzielana, gdy organizm jest podekscytowany. Na przykład zdarzają się przypadki, w których jest wydzielana podczas walki i nie odczuwa się wtedy żadnego bólu. Można być nawet pokrytym krwią, czy mieć złamaną kość i niczego nie czuć.
Adrenalina jako lekarstwo?
Adrenalina jest stosowana jako lek podczas zatrzymania krążenia, jako środek zwężający naczynia krwionośne we wstrząsie anafilaktycznym i posocznicy oraz jako lek rozszerzający oskrzela podczas ataków astmy oskrzelowej. Działania niepożądane obejmują kołatanie serca, lęk, ból głowy, drżenie i nadciśnienie.
Uzależnienie od adrenaliny
Osoba uzależniona od adrenaliny, jest osobą oddaną pogoni za wrażeniami pogoni za nowym i intensywnym doświadczeniem, które ignoruje fizyczne, społeczne, prawne i finansowe ryzyko. Działania te obejmują niezwykle niebezpieczne sporty, nadużywanie substancji psychoaktywnych, niebezpieczny seks i działalność przestępczą. Adrenalina kojarzy się z bardzo silną siłą fizyczną, która często pojawia się w czasach kryzysu. Często wspomina się o przypadkach podniesienia ciężkich przedmiotów, np. samochodu przez osoby ratujące innych podczas wypadków.
Adrenalina, a stres
Adrenalina w dużej ilości, mając wpływ na krwioobieg, prowadzi do zniszczenia odporności. Serce nie wytrzymuje stałych wysokich obciążeń, występują choroby sercowo-naczyniowe. Nieustającemu lękowi towarzyszy bezsenność. A niekończące się napięcie nerwowe może objawić się wrzodem trawiennym i zapaleniem żołądka. Drugim wpływem na zdrowie jest faza, gdy następuje spadek aktywności, w którym osoba czuje się ospała i pozbawiona wrażeń. Chce ponownie doświadczyć wzrostu. I znowu ucieka się do tych działań, które prowadzą do uwolnienia adrenaliny w wyniku stresu. Tak powstaje uzależnienie.
Leczenie uzależnienia od adrenaliny
Uzależnienie od adrenaliny nie jest tak dobrze znane i dyskutowane w społeczeństwie jak uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Jednakże uzależnienie od adrenaliny jest faktem obiektywnym, który wpływa na osobowość człowieka i prowadzi do nieodwracalnych konsekwencji dla psychiki. Skutki uzależnienia od adrenaliny są to m. in. :
- Zaburzenia układu sercowo-naczyniowego (tachykardia, bradykardia, zawał serca, nadciśnienie).
- Brak równowagi elektrolitów z powodu ich nieracjonalnego wykorzystania przez organizm podczas uwalniania adrenaliny.
- Problemy psychologiczne (wypalenie emocjonalne, depresja, lęk, wyczerpanie nerwowe).
W leczeniu uzależnienia od adrenaliny może być zaangażowanych wielu specjalistów: psychiatra, psycholog kliniczny, psychoterapeuta, neurolog itd.
Jak sobie pomóc w przypadku uzależnienia od adrenaliny?
- Znajdź swoje prawdziwe potrzeby – zbadaj swoją wewnętrzną pustkę. Co powinno tam być? Czego dokładnie brakuje? Kiedy ta pustka pojawiła się po raz pierwszy, z jakimi wydarzeniami w twoim życiu się to wiązało?
- Zatrzymaj się w odpowiednim momencie – gdy tylko zdasz sobie sprawę, że jakaś czynność Cię pochłania, wciąga cię ona nieznanymi siłami i nie puszcza, zatrzymaj się i zrób coś innego. Może to być jakaś żmudna czynność, ale kiedy twój umysł jest nią zajęty, będziesz miał czas, aby zrozumieć motywy swoich działań.
- Znajdź nowe zajęcie – wszelkie nowe wrażenia, nowe informacje, nowe umiejętności nie tylko nasycą Twoje życie, ale również przyczynią się do zdrowia psychicznego, ponieważ efekt nowości prowadzi do uwolnienia do krwi endorfin – hormonów szczęścia. Przy uzależnieniu od adrenaliny endorfinę dostajemy po fakcie: gdy duża ilość adrenaliny zostanie wyzwolona i jej działanie trzeba jakoś złagodzić… tymczasem robiąc coś nowego, można otrzymać endorfiny przed faktem.
uzależnienie od adrenaliny (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.