Ciągle jestem smutny/a... Jestem rozdrażniony/a... i napięty/a. Nie potrafię czerpać przyjemności z żadnego hobby. Straciłem/am energię życiową. Nie potrafię się na niczym skoncentrować. Mam problemy ze snem, raz śpię zbyt długo, a innym razem nie jestem w...
złe samopoczucie
Wszyscy od czasu do czasu czujemy się smutni, ponieważ wszyscy od czasu do czasu doświadczamy porażek i strat. Gdzie leży granica między naturalnym smutkiem a depresją jako chorobą?
Jeśli zauważymy już jeden lud dwa z poniższych objawów, może oznaczać że to już depresja, wtedy należy zgłosić się po pomoc psychologa lub na psychoterapię.
- Głównym objawem depresji jest często obniżony nastrój, utrata radości i spadek zainteresowania.
- Uczucie ciągłego zmęczenia jest bardzo typowe, dla depresji.
- Typowe są też trudności z koncentracją, gdy uwaga człowieka błądzi, nie może on uporczywie wykonywać zadania, pogarszają się jego wyniki w szkole lub w pracy.
- Bezsenność jest bardzo powszechna w depresji. Pacjent czasami budzi się zmęczony nawet po 12 godzinach snu.
- W wielu przypadkach charakterystyczne jest poczucie winy i fakt, że jako osoba z depresją nie uważamy się za wystarczająco wartościowych.
- u wielu pacjentów często można zaobserwować zmiany masy ciała i apetytu.
- Może się zdarzyć, że wygląd też się zmieni: staje się starszy, mniej wymagający, nawet ruch zwalnia.
- Są sytuacje, w których częściej można zaobserwować drażliwość.
- Bardzo często pacjent czuje się wyczerpany i osłabiony.
Objawy takie muszą trwać co najmniej dwa tygodnie, aby mówić o depresji, ale tutaj nie warto polegać na własnych wrażeniach, ale warto skonsultować się z lekarzem bądź psychoterapeutą.
złe samopoczucie (psychoterapia, pomoc psychologiczna) - powiązane artykuły:
Wybierz terapeutę:
Jesteś psychoterapeutą, psychologiem, psychiatrą?
Jeśli niesiesz pomoc psychologiczną pacjentom, dopisz się do naszej ogólnopolskiej bazy psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i innych osób niosących psychologiczną pomoc.