Przemoc psychiczna lub przemoc emocjonalna charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jedna osoba w jakimś celu naraża inną osobę na zachowanie, które powoduje uraz psychiczny. Wykorzystuje w ten sposób słabości innych do uzyskania własnych satysfakcji. Nadużycia takie pozwalają na przejęcie kontroli nad innymi po przez słowa i zachowania, które podważają poczucie własnej wartości i szacunku do siebie samego osoby poszkodowanej.
Z biegiem lat u osoby poszkodowanej może pojawić się depresja, lęki, jak i też różnego rodzaju samookoleczenia… często też taka sytuacja prowadzi do ucieczki w uzależnienia (alkoholizm, narkotyki). Bywa też dosyć często, że taka osoba cierpi społecznie, staje się bardziej odizolowana i przygnębiona.
Dużym problemem bywa też non-stop powracanie do wzorca bycia ofiarą nadużyć emocjonalnych. Sytuacja wyniesiona z dom, z jednego środowiska może powtórzyć się w szkole, w pracy czy też każdym kolejnym nowym otoczeniu.
Psychoterapia osób cierpiących obecnie lub w przeszłości na przemoc psychiczną, pomaga pogodzić się ze stanem faktycznym na dzień dzisiejszy. Uczy nowych wzorców zachowań w przypadkach gdyby zjawisko się powtarzało, pozwala też iśc do przodu przez z życie z większą pewnością siebie.
Wzorce nadużywania emocjonalnego, w odwołaniu do sprawcy przemocy:
- Zagrożenie lub upokarzanie na oczach innych.
- Niszczenie twoich rzeczy lub mienia.
- Kontrolowanie tego, co robisz, w jaki sposób wykorzystujesz swoje pieniądze.
- Obserwowanie bez zgody.
- Wykorzystywanie swojej kultury, religii lub problemów osobistych jako pretekst do wpływu na twoje zachowania.
Oznaki przemocy emocjonalnej:
- zwiększona izolacja od przyjaciół i rodziny;
- straszne lub wzburzone zachowanie;
- niska samo ocena;
- depresja lub lęk;
- nadużywanie alkoholu lub narkotyków.
Psychoterapeuci zgromadzeni w naszej bazie pracują w nurtach wglądowych, co oznacza że praca z pacjentami będzie pracą dyskretną, wspierającą i nie oceniającą. Taka praca psychoterapeutyczna cechuje się także indywidualnym podejściem do problemu każdej zgłaszającej się osoby.