Nadużycia seksualne, molestowanie – psychoterapia, pomoc psychologiczna

utworzone przez | maj 1, 2015 | Psychoterapia Psychodynamiczna

beautiful woman with a dark side and a bright side

Poszukaj pomocy od nadużyć seksualnych w Krakowie, Warszawie, Trójmieście.

Molestowanie seksualne może się przydarzyć każdemu, w każdym wieku i może mieć ogromny wpływ na psychikę osoby dotkniętej… ofiary. Wykorzystywanie seksualne często prowadzi do silnej depresji, uzależnień, a także braku umiejętności tworzenia udanych związków, relacji.

Psychoterapia i poradnictwo psychologiczne może w tym przypadku pomóc tym, którzy ucierpieli w skutek nadużycia seksualnego pogodzić się z ich historią nadużycia, pomóc zrozumieć jak to wpływa na ich obecne życie i pozwolić iść do przodu przez życie zmniejszając emocjonalne obciążone.

Molestowanie seksualne w dzieciństwie – Psychoterapia

Choć nie jest to regułą wiele dzieci, które były wykorzystywane seksualnie przeżyło swoją traumę poprzez wyłączanie uczuć. Wiele ofiar wykształciło mechanizm niedopuszczania myśli lub uczuć związanych z nadużywaniem, do wyjścia na jaw. Obrony takie działały przez jakiś czas, jednak gdy człowiek jest coraz starszy, coraz trudniej utrzymać uczucia związane z nadużyciami w zamknięciu.
Trudne uczucia pojawią się, stają coraz bardziej przytłaczające, ofiary bez odpowiedniej pomocy mogą przykładowo w tym momencie, uciekać się do alkoholu, narkotyków lub samookaleczeń… byle uciec jak najdalej od wspomnień. Psychoterapia i poradnictwo psychologiczne może zaoferować takim osobom – ofiarom nadużyć seksualnych, bezpieczne miejsce do odkrycia swoich prawdziwych uczuć i przykrych doświadczeń. Psychoterapia pomaga w zrozumieniu wpływu nadużycia na teraźniejsze życie i pomaga w odnalezieniu zdrowego sposobu na dalsze życie.

Molestowanie seksualne w dorosłym życiu – Psychoterapia

Nadużycia seksualne w dorosłym życiu mogą zdarzyć się w ramach relacji – związku, jak również w spotkaniach z obcymi. Wykorzystywaniem seksualnym jest każdy akt, który nie jest oparty na wspólnej zgodzie. W ramach relacji, ofiary często mają problemy, aby stwierdzić, że to co się dzieje jest nadużyciem… Nadużycie staje się pewnego rodzaju normalnością a ofiara bezsilną.

Przykłady nadużyć seksualnych w związkach to:

  • wymuszanie seksu, kiedy partner/ka wyraźnie tego nie chce
  • zmuszanie partnera/ki do udziału w czynnościach seksualnych z których są niewygodne
  • niechciane penetracje wszelkiego rodzaju; jamy ustnej, pochwy lub analne
  • psychiczne i fizyczne przymuszenie do seksu – poprzez groźby itp.
  • wykorzystanie alkoholu, pigułek lub narkotyków, aby wymusić stosunek seksualny.

Psychoterapia i poradnictwo psychologiczne może pomóc osobom, które doznały lub są nadal nadużywane seksualnie.

Psychoterapia przede wszystkim daje ofiarom przestrzeń, czas, wiedzę i zrozumienie nad tym co się dzieje, co się zadziało… Dłuższa praca z psychologiem pozwala także iść do przodu z większą pewnością siebie i zdolnością do tworzenia zdrowszych relacji.

Osoby – ofiary nadużyć seksualnych szukające pomocy psychologicznej mogą ją znaleźć tutaj.

0 komentarzy