Złościsz się z powodu śmierci bliskiej osoby… ?
Czujesz się winny… bo mogłeś coś zrobić zanim ktoś umarł?
Boisz się samotności?
Nie możesz pozbyć siś uczucia przytłoczenia, przygnębienia po utracie?
Żałoba jest naturalną reakcją na utraty ludzi, może na nas oddziaływać w różny sposób. Jak działa żałoba na człowieka zależy od wielu czynników: relacji ze zmarłym, historią pomiędzy osobami, sposobem śmierci, wiekiem zmarłego jak i wcześniejszych doświadczeń z żałobą.
W psychologii żałoba jednak to nie tylko termin związany ze śmiercią osoby, odnosi się także do innych utrat. Smutek żałobny można odczuwać przy takich wydarzeniach jak utrata relacji – np. rozwód, utrata pracy – zajęcia, zmiana sposobu życia, utrata niezależności jak także przy utratach przyjaciół, części rodziny na skutek np. wyprowadzenia się…
Pogodzenie się ze stratą nie jest łatwą drogą, panuje powszechne przekonanie że „potrzeba czasu” aby wszystko wróciło do normy. Jednakże nie zawsze ta „potrzeba czasu” przemija, świat idzie naprzód a uczucie żalu, smutku i samotności dotyka wciąż bardzo głęboko powodując kolejne dysfunkcje. W trakcie przeżywania żałoby możemy czuć się bardzo odizolowani i zablokowani, nie wiemy co robić, jak wyrazić emocje i jak poradzić sobie z tym co odczuwamy.
Pogodzenie się z nowymi warunkami bytowania po utracie może być niewyobrażalne do wykonania. Uczucie niedowierzania, poczucia winy, złości, samotności, leków może być czasem bardzo przytłaczające… W sytuacjach w których nie przebyliśmy żałoby, nie mieliśmy jak „opłakać” utraty, żałoba była tłumiona to przytłoczenie może doprowadzić do depresji oraz innych zaburzeń psychicznych.
Pomoc psychologa przy żałobie:
Wsparcia przy utratach w pierwszej mierze powinniśmy szukać wśród rodziny i przyjaciół, ni zawsze jednak to wystarcza, innym zaś razem trudno to doświadczyć z powodu różnych czynników. Czasem po prostu łatwiej porozmawiać z kimś kto nie jest zaangażowany bezpośrednio w utratę. Psychoterapia i poradnictwo psychologiczne w tym przypadku jest dla pacjenta dużym wsparciem na drodze do prawidłowego przebycia żałoby, terapeuta pomaga odkryć stratę i pogodzić się z nią w sposób który umożliwia postęp do przodu.
Psychoterapeuci często stają się w tym przypadku poważnym wsparciem emocjonalnym dla pacjentów.