Autoagresja, samookaleczenia

utworzone przez | paź 30, 2012 | Psychoterapia Psychodynamiczna | 0 komentarzy

Autoagresja często pojawia się jako sposób radzenia sobie z uczuciami, które są trudne i bolesne. Samookaleczenia, czyli ranienie własnego ciała czasami może być drogą radzenia sobie z trudnościami, ciężkimi emocjami, uczuciami i relacjami które wydają się nie do zniesienia. Poczucie izolacji, oderwania od życia, złości wymykającej się spod kontroli może doprowadzić kogoś do podejmowania prób ucieczki od trudnych myśli poprzez autoagresję.

Musisz jednak wiedzieć, że tak jak każde inne zaburzenie – nie da się autoagresji wrzucić w jeden schemat, każdy pacjent jest indywidualny  i tak też podejście psychodynamiczne każe nam traktować naszą pracę. Dla jednego autoagresja będzie próbą regulacji napięcia, lęku, próbą radzenia sobie z gniewem, dla drugiego zaś próbą wzmożenia autonomii i kontroli, okazją do „zaopiekowania się sobą”, dla trzeciego prośbą o pomoc skierowaną do innych. Jeszcze w innej sytuacji u innej osobowości samookaleczanie się może być próbą okazania własnych doświadczeń traumatycznych czy tez próbą karania się, oczyszczania się z poczucia winy, jak i wywierania wpływu na zachowania innych.

Autoagresja to nie tylko to, co się na pierwszy rzut oka wydaje, w jednych przypadkach autoagresja jest realnym samookaleczaniem ciała, dla innych zaś może być autoagresją ukrytą przejawiającą  się np. poprzez dostarczanie sobie pokarmów które szkodzą zdrowiu, czy też nieodpowiednie dbanie o swoje zdrowie.

Autoagresja, samookaleczenia – skuteczne leczenie

Psychoterapeuta z grupy lustro.org w takiej sytuacji będzie szukał źródeł tych zachowań, które czasem mogę tkwić głęboko w nieświadomości. W rezultacie, terapia pomoże Ci odkryć źródła tych zachowań i inne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami. Pomocne mogą okazać się także porady psychologa, dzięki którym nauczysz się radzić sobie z trudnymi sytuacjami, nauczysz się wyrażać swoje uczucia i regulować swoje emocje w sposób bardziej konstruktywny.

 

0 komentarzy