Opinie o psychologach, psychoterapeutach

utworzone przez | paź 30, 2012 | Wizyta u psychoterapeuty | 0 komentarzy

Opinie znanych autorytetów, znajomych, czy też nawet pobocznych osób działają na nas budując wizerunek – obraz opiniowanego obiektu – nie będziemy się z tym kłócić. Często zdarza się, że szukając jakiegoś specjalisty sugerujemy się i pytamy znajomych, rodziny o uwagi i o to, czy przypadkiem kogoś nie polecają. Szukamy w prasie, czy publikacjach które cenimy jakiejś konkretnej pomocy przy wyborze.

Podobnie jest w wirtualnej rzeczywistości. W internecie znajdziesz wiele różnych opinii o psychologach i psychoterapeutach. Tutaj niestety trzeba także uważać na prawdziwość i rzetelność tychże opinii.

Nawet jeśli założymy, że wszystkie znalezione opinie są rzeczywiste, to znaczy pisane przez prawdziwe osoby, a nie pracowników wynajętych jako „pisarzy” opinii, pozostaje pytanie, czy przy wyborze psychoterapeuty warto się nimi sugerować.

Psychoterapia jest specyficznym zawodem, w którym stosuje się inne kryteria oceny, aby uznać kto jest „dobry”, a kto „zły”. Proces terapeutyczny w psychoterapii psychodynamicznej rządzi się swoimi prawami. Dla jednego pacjenta dany terapeuta może stać się na pewien czas „złym obiektem”, podczas gdy dla drugiego może być tym „dobrym” – a Ty możesz zasłyszeć obie te opinie albo tylko jedną z nich. Dla przykładu, jeśli miała/eś dobrą relację z mamą, jest duża szansa, że zaczniesz odbierać terapeutkę jako „dobrą” – i odwrotnie. W procesie terapeutycznym nie tylko liczy się opinia o psychologu, ale też efekt terapeutyczny – czyli wprowadzanie pozytywnych zmian do życia i funkcjonowania pacjenta.

Psychoterapia psychodynamiczna jest także dosyć neutralna jeśli chodzi o doświadczenie psychoterapeuty – ilość dyplomów nie zawsze oznacza, że taka osoba pomoże Ci lepiej niż młody entuzjastycznie nastawiony do pracy psycholog.  Wizyta u jednego czy też u drugiego może się różnić np. ceną.

Najważniejsze jest?

Najważniejszą różnicą między psychoterapeutami jest nurt jaki reprezentują, tak jak już zapewne zauważyłeś na niniejszej stronie znajdziesz przede wszystkim bazę terapeutów pracujących w nurce psychodynamicznym, dopisujemy także osoby pracujące w nurcie psychoanalitycznym czy też systemowym. Nie jest to najlepszy nurt – gdyż taki nie istnieje, psychoterapia psychodynamiczna nie nadaje się do leczenia wszystkiego (np. aktywnych uzależnień – trudno rozmawia się z osobą pijaną), inne szkoły mogą być równie ważne w określonych zaburzeniach i sytuacjach. Psychoterapia psychodynamiczna jest naszym zdaniem dobrą odpowiedzią na czasy, które obecnie mamy jak i na zaburzenia i problemy, które obecnie się pojawiają w społeczeństwie. W ramach psychoterapii – podejście psychodynamiczne daje narzędzia dzięki którym można wprowadzić trwałe zmiany w osobowości (np. zmniejszyć lęki, depresje, stać się osobą bardziej pewną siebie, etc.), czyli osiągnąć lepszą jakość życia pacjenta po skończonej terapii.

No i na koniec…

O tym czy dany terapeuta dobrze prowadzi terapię przekonać możesz się tylko i wyłącznie Ty sam – czy przy końcu terapii udało Ci się wprowadzić zmiany wżyciu. Inną sprawą jest to, że Tu możesz dokonywać już na początku wyboru, by przyspieszyć proces terapeutyczny już na pierwszej wizycie – konsultacjach oceń czy łatwo Ci się z daną osobą pracuje. Sprawdź po prostu czy pozytywnie reagujesz na osobę terapeuty, czy jesteś w stanie z terapeutą swobodnie rozmawiać o różnych sprawach, czy wzbudził Twoje zaufanie.W końcu terapeuta to też człowiek. Ale i tu jest pewne ale… co jeśli terapeuta okazał się być dla Ciebie nie miły, a Ty mimo wszystko dokonałeś jakichś pozytywnych zmian w swoim życiu?

Tak właśnie działa „nurt psychodynamiczny„… skupia się na efektach, rezultatach terapii.

 

0 komentarzy