W obecnych czasach bycie rodzicem to prawdziwe wyzwanie. Choć już utrzymanie dziecka wiąże się z dużymi kosztami, nie należy zapominać o innym, a jakże ważnym aspekcie jego wychowania, czyli rozwoju psychicznym. Co można zrobić, aby życie małego człowieka rozpoczęło się w jak najlepszy możliwy sposób? Jak zadbać o prawidłowy rozwój jego osobowości? Czy doświadczenia rodzica z przeszłości naprawdę mają aż tak duże znaczenie? Dzięki temu artykułowi dowiesz się czym jest świadome rodzicielstwo i dlaczego warto postępować zgodnie z jego zasadami!
Zanim zdecydujesz się na dziecko…
Wiele osób marzy o posiadaniu własnego dziecka, o spędzaniu z nim wspólnych chwil oraz przyglądaniu się jak stawia pierwsze kroki. Jednak kluczowym pytaniem, jakie powinien sobie zadać każdy przyszły rodzic powinno być: „czy jestem na nie gotowy?”. Niestety często się zdarza, że osoby, które mają nieprzepracowane traumy z dzieciństwa lub późniejszej przeszłości nie zdają sobie z nich sprawy i posiadając dziecko, przenoszą na nie swoje destrukcyjne wzorce. Czasami otoczenie przyszłych rodziców zauważa, że zachowują się oni w niektórych sytuacjach w nieodpowiedni sposób, lecz nie przywiązują do tego zbyt dużej wagi. To duży błąd. Zanim zdecydujemy się na poczęcie dziecka, koniecznie zastanówmy się nad tym, jakimi jesteśmy osobami – czy uważamy, że większość naszych zachowań jest odpowiednia, czy dobrze traktujemy innych, a także czy sami zachowujemy się wobec siebie w prawidłowy sposób. Być może posiadamy jakieś nierozwiązane problemy z przeszłości, które wciąż wywierają znaczący wpływ na teraźniejszość i nasze obecne zachowania. Aby się tego dowiedzieć, koniecznie porozmawiajmy z najbliższymi – zapytajmy ich na spokojnie czy widzą w naszych działaniach coś nieodpowiedniego. Warto również wykonać samoanalizę, podczas której przyjrzymy się poszczególnym typom naszych zachowań.
Jak przygotować się do rodzicielstwa?
Jeśli już wiemy, że coś nie gra w naszym sposobie życia, warto w takiej sytuacji odwiedzić psychoterapeutę. Na pewno pomoże nam zrozumieć przyczyny naszych obecnych zachowań, a dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jak terapia poznawczo-behawioralna czy terapia schematów, będziemy mogli przyjrzeć się schematowi naszych działań, przczyny, przez które powstały oraz poznać sposoby na ich wyeliminowanie lub lepsze dopasowanie do rzeczywistości. To bardzo ważny krok, aby nie powielać dawnych wzorców, których nauczyliśmy się np. od rodziców lub osób spotkanych na późniejszej ścieżce życia, a przez to nie przekładać ich na nasze dzieci. Podczas przygotowania do rodzicielstwa koniecznie należy też zadbać o przepracowanie ewentualnej traumy okołoporodowej, która może pojawić się zarówno w trakcie porodu, jak też podczas ciąży lub po porodzie.
Mindfulness kluczem do sukcesu
Mając już uporządkowaną sytuację w głowie, warto zapoznać się z technikami, które pozwalają na jej długotrwałe utrzymanie. Jedną z nich jest mindfulness, inaczej nazywana treningiem uważności. Polega ona na skupieniu się na wszystkich bodźcach (wewnętrznych i zewnętrznych), które występują w danej chwili. Dzięki niej możliwe jest wyciszenie i oddalanie niechcianych myśli, które, gdyby pozostawić je bez kontroli, mogłyby wpłynąć negatywnie na podejmowane przez nas decyzje. Za pomocą techniki mindfulness można więc uspokoić umysł i nie pozwalać na uruchamianie bądź tworzenie nowych niechcianych wzorców zachowań. Dzięki zrozumieniu i korzystaniu z mindfulness, możemy uczyć tej techniki również nasze dzieci. Będą one wtedy wiedziały już od najmłodszych lat jak radzić sobie z nieodpowiednimi emocjami, tak aby jak najlepiej korzystać z życia i nie pozwalać, aby wpływały na nie negatywne emocje.
Nie zapominajmy o bliskości
Dotyk to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby już od pierwszych chwil otaczać dziecko dużą dozą bliskości, dzięki czemu będzie czuło się bezpieczne i zaopiekowane. Częsta bliskość pozwoli mu również na przekładanie jej na zachowania w przyszłości – dzięki temu będzie mogło zbudować o wiele silniejsze i trwalsze relacje z rówieśnikami oraz przyszłymi partnerami. Nie unikajmy więc częstych przytuleń oraz okazywania dziecku ciepła. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest porozumienie bez przemocy. Dotyk nie powinien być kojarzony z klapsami dawanymi za „nieodpowiednie” zachowanie. Dojrzały rodzic nie będzie poddawał się działaniu chwilowych emocji, lecz będzie starał się zrozumieć przyczyny konkretnego działania dziecka. Bliskość to także otwartość na wszelkiego rodzaju problemu dziecka.
Aby w jak najlepszy sposób przygotować się na świadome wychowywanie dziecka, warto zapoznać się z książkami, które oferują dużą dawkę przydatnej wiedzy.